ABD iş çevresi: Çin piyasası ülkemiz için kritik önem taşıyor

ABD iş çevresi: Çin piyasası ülkemiz için kritik önem taşıyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)-Çin İş Konseyi (USCBC) Başkan Yardımcısı Matthew Margulies, Çin piyasasının ABD'li işletmeler için kritik önem taşıdığına işaret ederek, iki ülkenin iş birliği için arayışları yoğunlaştırmaları gerektiğini açıkladı.

Matthew Margulies kısa süre önce Çin medya kuruluşlarına verdiği özel demeçte, "ABD'li işletmeler için Çin piyasası son derece önemli. Çin piyasasına giremezseniz, rekabet edemezsiniz. Bu rekabete katılım sayesinde, gerçekleşecek fon ve sermaye erişimi şirketin gelişimini destekleyecektir, aksi halde küresel ölçekte rekabetçi bir şirket haline gelmek imkânsızdır." diye konuştu.

Matthew, şirketlerin yatırım kararları verirken çalışanların beceri düzeyi, denetimin öngörülebilirliği ve siyasi ortam gibi birçok faktörü göz önünde bulundurması gerektiğine işaret etti. Matthew "Salgın da önemli bir husustur. Çin salgını kontrol etme ve ekonomik toparlanma açısından başarılar elde etti. Bu konuda diğer piyasalar Çin'in çok gerisinde kaldılar veya ekonomik toparlanma için çabalıyorlar." ifadelerine yer verdi.

ABD ve Çin'in sırasıyla dünyanın birinci ve ikinci ekonomisi olduklarına işaret eden Matthew Margulie, "İki ülkenin her zaman aynı fikirde olmasını bekleyemeyiz. Ancak, en azından iki ülke mevcut anlaşmazlıkları kontrol altına almalı ve bu anlaşmazlıkların ikili ticaret ilişkileri olumsuz yönde etkilemesini engellemeli." diye konuştu.

ABD iş dünyasının Çinli tedarikçiler ve müşterilerle uzun vadeli ve sağlam ortaklığa sahip olduğuna işaret eden Matthew Margulies, USCBC dâhil birçok ABD iş çevresinin Çin ile ayrışmayı desteklemediğini vurguladı. Matthew Margulies iki ülkenin diyalog yoluyla mevcut anlaşmazlıkları kontrol altına alması çağrısında bulundu.