ABD, “İki Toplantı” sırasında Çin'e baskı yapıyor

ABD, “İki Toplantı” sırasında Çin'e baskı yapıyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) salgın üzerinden Çin'i suçladıktan sonra Trump yönetimi yeni darbe hedefine kilitlendi. ABD Ticaret Bakanlığı, "Xinjiang'da insan hakları ihalleri" gerekçesiyle Çinli 9 kuruluşu yaptırım listesine aldı. ABD öyle bir tablo çiziyor ki, yurt içindeki siyaset baskısını hafifletmek ve siyasilere oy kazandırmak için devlet makinesiyle Çin'i her alanda karalıyor.   

ABD Ticaret Bakanlığı Endüstri ve Güvenlik Bürosu (BIS), dün Çin Kamu Güvenlik Bakanlığı Adli Tıp Bilimi Enstitüsü ve 8 Çin şirketini yaptırım listesine aldıklarını açıklayarak, "Söz konusu 9 kuruluş ABD'nin teknolojisine erişimde yeni kısıtlamalara maruz kalacak." ifadesini kullandı. Açıklamaya göre, Çinli kuruluşlara ABD ürünlerinin alımı konusunda sıkı ihracat kuralları uygulanacak. 

ABD Ticaret Bakanlığı ayrıca, Çin merkezli 24 başka kuruluşu da "ABD'nin ulusal güvenlik ya da dış politika çıkarlarına uymayan eylemlerde yer almaları" nedeniyle yaptırım listesine aldığını bildirdi. 

ABD, "İKİ TOPLANTI" SIRASINDA ÇİN'E BASKI YAPIYOR

ABD Ticaret Bakanlığı'nın adı geçen yaptırımının arka perdeleri hiç de basit değil ve kötü siyasi niyetler dolu.   

ABD'den yaptırım Çin'de Ulusal Halk Meclisi ve Halk Siyasi Danışma Konferansı'nın yıllık toplantısına denk geldi. Yeni koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle iki ay ertelenen toplantıların yapılması Çin'in salgınla mücadelede zafer kazanması için önemli bir ilerleme olarak görülüyor. ABD öteden beri Çin'in salgınla mücadelesini karalamaktan vazgeçmiyor. İç siyasetin talebini karşılamak ve sorumluluğu başkasına yüklemek amacıyla ABD yönetiminin tekrar Xinjiang'ı Çin'i karalamak için kullanmaya başladığını herkes görüyor.   

YAPTIRIMIN, ÇİN ŞİRKETLERİNE ETKİLERİ KISITLI 

ABD yaptırım yoluyla Çinli şirketlerinin rasyonel ticari faaliyetlerini engellemeye kalkıştı. Ama, geçen ekim ayında ABD'nin "kara listesi"ne alınan 28 Çinli şirketin tepki gösterdiği gibi ABD'den yaptırımın etkisi Çinli şirketler için kısıtlı.

Yaptırım kapsamında uygulanacak ihracat kısıtlaması, esas olarak kamu güvenlik alanında insansız uçuş araçları ve kamera gibi elektronik ürünleri hedefledi. Ancak, ABD terörle mücadelede kullanılabilecek bazı teknolojilerle ürünlerin Çin'e yönelik ihracatını kısıtlamaya çalışsa da, bu teknolojiler ve ürünlerin çoğunu artık Çin kendi gücüne dayanarak üretebilmiş durumda.

Üstelik olası ihracat kısıtlaması, ABD'ye olumsuz etki getirebilecek. ABD'nin kamu güvenlik cihazları konusunda Çin'e olan bağımlılığı yüksek, Amerikan şirketlerinin ABD ordusuna sattığı bazı ürünlerin "Made in USA" logosu taşıdığına rağmen, aslında Çin'de üretildi. Bu nedenle ihracat kısıtlaması, kısa vadede Çin'e değil, ABD'de kamu güvenlik cihazlarına ilişkin tedarikini zedeleyebilecek. Bu nedenle ihracat kısıtlamaları herhangi bir gerçekçi anlam taşımaktan çok sadece sembolik anlamda oluyor.  

AMERİKAN SİYASETÇİLER KAMUOYUNUN İLGİSİNİ ÇEKMEYE ÇALIŞTI

Bazı Amerikan siyasetçiler, Xinjiang'daki insan hakları gerekçesiyle Çin'e karşı kötü niyetli senaryo durmadan çıkarır. ABD senatosu, Çin'in Xinjiang işlerine karışmayı ve karalamayı öngören "Uygurlara yönelik insan hakları politikaları" yasa tasarısını 14 Mayıs'ta onayladı. Geçen ekim ayında 8 Çin şirketi ve Xinjiang'ın 19 idari kurumu aynı gerekçeyle ABD'nin yaptırım listesine alındı.  

ABD yönetimi salgın karşısında ilgisini halkın sağlık güvenliğini korumaya vermedi. ABD'de yeni koronavirüse yakalanan hasta sayısı ve bu hastalıktan hayatını kaybeden sayısı her geçen gün artıyor. ABD, yetenekli yetkililerin yönetimine tabi olamadı. Üstelik, seçim yaklaştıkça siyasetçiler başkalarını karalayıp kendilerine oy kazanmak için uğraşıyor. Bu bağlamda, Xinjiang konusu tekrar "günah keçisi" seçilip gündeme getirilerek ABD yöneticilerine yağan eleştiriler önünde kalkan olmaya kurban edildi.   

Liu Wenjun / CRI