ABD Huawei suçlamalarına hukuku alet ediyor

ABD Huawei suçlamalarına hukuku alet ediyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adalet Bakanlığı cuma günü yaptığı açıklamada Shenzen merkezli Huawei'e yönelik "teknoloji hırsızlığı" suçlamalarına devam etti.

Washington "hukuksal ataklar" ile Huawei'e dönük kampanyayı genişletmek, Çinli şirketi 5G ağ inşası süreçlerinin dışında tutmak ve iş birliği yaptığı ortaklarını kara listeye almak istiyor. ABD'nin hedefleri arasında Huawei'in yöneticisi Mang Wanzhou'nun iadesini engellemek de yer alıyor.

DEVLET NOKIA'YI ALMAYI TARTIŞIYOR

Adalet Bakanlığının açıklamalarının stratejik zamana denk geldiği açık çünkü Pentagon ve Beyaz Saray da Huawei'e ABD mallarının ithal edilmesine ek kısıtlamalar getirdi. Washington yönetimi kamuoyu desteğini kazanmak ve siyasi amaçlarına ulaşmak için hukuk normlarını istismar etmekte bir sakınca görmüyor.

ABD'nin ülke içindeki Huawei karşıtı kampanyası yurt dışında da devam ediyor ancak bu konuda şimdiye kadar başarısız oldu. Birleşik Krallık, tüm baskılara rağmen Çin'in teknoloji devi ile çalışma kararı vererek ABD'nin lobicilik faaliyetlerinin başarısız olduğunu kanıtlarken, Almanya ve Fransa da resmi olarak Huawei'in yasaklanma taleplerini görmezden geldi. Huawei konusunda istediğini elde edemeyen Amerika şimdi ise kendi 5G sağlayıcısını inşa etmeyi, rakip firmaları finanse etmeyi ve hatta Nokia'yı satın almayı planlıyor.

SİYASET HUKUKU ŞEKİLLENDİRİYOR

Genel olarak, Amerika'nın bir hukuk devleti olduğu varsayılır. Bu kısmen doğrudur fakat ülkenin yönetim etkisi büyüdükçe yasal araçlar halkın sandığından daha şüpheli hale geliyor. Beyaz Saray'ın mahkemelere doğrudan emir verme yetkisi bulunmasa da Adalet Bakanlığının bünyesindeki onlarca yasal kurumu kendi yasal çıkarları uyarınca şekillendirme izni var.

Amerika'nın Huawei konusunu hukukun sınırlarına taşımaktaki amacı elbette yasaların takipçisi olmak değil. Bu nedenle de Huawei'ye dönük aldığı kısıtlama kararı sık sık Pentagon ve Silikon Vadisi'nden itirazlarla karşılaşıyor.

Görünüşe bakılırsa ABD'nin Huawei'ye dönük suçlamalara hukuk kılıfı geçirmesi Washington'ın son umutsuz zar atışıdır. Amerika gerçeklerle buluşmak ve konumunu güncellemek yerine kendini derin bir çukura itmeye devam ediyor.

Kaynak: CGTN / Tom Fowdy