ABD, Hong Kong'u Çin'den ayıramayacak

ABD, Hong Kong'u Çin'den ayıramayacak

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, geçen hafta çarşamba günü "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası"nı imzaladıktan sonra, bazı ABD'li siyasetçiler medya üzerinden kışkırtıcı şovlarını yapmaya devam etti. Amaçları Hong Kong'u Çin ana karasından ayırmaya çalışarak Çin'in yükselişini engellemeye çalışıyorlar.

Çin yönetimi, bu şekilde iç işlerine müdahale etmenin ciddi sorunlar yaratacağına ve küresel bir çıkmaza yol açabileceği konusunda ABD'yi defalarca uyardı. Bazı ABD'li politikacılar çıkmaza doğru ilerlemekte ısrar ediyorlarsa, Çin'in yükselişini Hong Kong'daki bir avuç piyon ile asla durduramayacaktır.

HONG KONG ABD'NİN PİYONU OLAMAZ

"Bir Ülke, İki Sistem" ilkesi ile hareket eden Hong Kong, yalnızca kendisi değil Çin'i de dünya ile birleştiriyor. Hong Kong, Çin'in desteği ile birlikte küresel bir finans merkezi haline geldi.

Hong Kong'un bugünkü durumu ABD tarafından verilmemiştir ve ABD, Hong Kong'un dünya ile olan bağlantısını kesemeyecektir. Çin büyük bir ekonomidir. Shanghai ve Shenzhen gibi şehirler, küresel ekonomik ve ticari modelde benzersiz konumlara sahipler ve Hong Kong'un yaşattığı kayıpları iyileştirmede büyük rol oynayacaklar.

ABD'Lİ POLİTİKACILAR SINIRLARI AŞIYOR

ABD'nin uyguladığı aşırıcı politikalar artık sınırlarını aştı. ABD rekabet gücünü artırmanın bir yolunu bulamadığı için giderek saldırgan hale geldi. ABD'li senatör Marco Rubio gibi aşırılıkçı fanatikler Çin'in egemenliğine saygı duymayarak bazı söylemler gerçekleştirdi. Sosyal medyada büyük tepkiler ile karşılaşan Rubio, nefret söylemlerine ısrarla devam ediyor. Bu tür olaylar Çin-ABD ilişkilerini kısır bir döngüye sürüklüyor.

ABD artık Soğuk Savaş, etkisinden kurtulmalı. ABD, Çin'in dünya ile olan bağlantısını kesemez. ABD Çin ile ilişkilerini koparsa bile, ABD müttefikleri onu takip etmeyecek ve çoğu ülke Çin ile ilişkilerini geliştirmeye devam edecek. ABD tek taraflılık ve sıfır toplamlı oyun konusunda ısrar ederse, kendisi için geri dönüşü olmayan bir yolu seçecek.

Kaynak: Global Times