“ABD Hollanda'ya nereden enerji alacağını söyleyemez”

“ABD Hollanda'ya nereden enerji alacağını söyleyemez”

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, Hollanda Telegraaf gazetesine verdiği röportajda, Amerika Birleşik Devletleri de (ABD) dâhil olmak üzere yabancı bir hükümetin Hollanda'ya enerji kaynaklarını nereden temin edeceğini söyleyebileceği bir senaryoyu eleştirdi.

Blok Washington'ın Kuzey Akım-2'deki duruşu hakkında yorum yapması istendiğinde gazeteye şu yanıtı verdi:

"Hollanda enerji kaynakları için bir ülkeye bağımlı olmamalıdır. Amerika Birleşik Devletleri ayrıca LNG yani sıvılaştırılmış doğal gaz tedarik etmekten mutluluk duyar. Rotterdam'da büyük bir LNG terminali var. Tedarik tamam ancak başka bir ülke bize enerjimizi nereden alacağımızı söyleyemez."

Rusya hakkında konuşan Stef Blok, ülkeye karşı yaptırımların gerekli olduğunu ancak ülkesinin Moskova ile normal bir ilişki kurmak istediğini söyledi.

Blok'un açıklamaları, ABD Başkanı Donald Trump'ın geçtiğimiz hafta aralarında Kuzey Akım-2 ve Türk Akım boru hatlarını hedef alan yaptırımların da olduğu 2020 ülke savunma bütçesini imzalamasının ardından geldi.

Trump savunma bütçesini imzaladıktan sonra Moskova, herhangi bir yaptırımdan bağımsız olarak boru hatları da dâhil olmak üzere tüm ekonomik projelerine devam edeceğini söyledi.

Kaynak: Sputnik Türkiye