ABD, hegemonyayı korumak için insan haklarını kullanıyor

ABD, hegemonyayı korumak için insan haklarını kullanıyor

Çin Sosyal Bilimler Akademisi'nden Dai Ruijun, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), Hong Kong üzerinde kaos ve karmaşaya yol açan tutumları China Daily gazetesine değerlendirdi. Sizler için alıntılıyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) başka ülkelere gerçekten ders verirken, çifte standart kullanma sanatında usta eğilimler sergiliyor. Cuma gecesi, New York'ta yüzlerce protestocu polis şiddetini protesto etmek sokaklara döküldü. ABD Başkanı Donald Trump Twitter'dan yaptığı açıklamada "New York sokakları, yine kirli ve güvensiz. Polisimiz saygısızlığa uğradı." ifadelerine yer verdi.

Peki New York gösterisini Trump için Hong Kong ayaklanmalarından farklı kılan şey nedir? Neden Hong Kong'taki şiddet gösterileri demokrasi ve insan hakları mücadelesi olarak adlandırılırken, Hong Kong polisinin meşru savunması çarpıtılıyor? Neden Batı medya kuruluşları, ABD, İngiltere ve İspanya'daki protestocularla başa çıkmak için polis eylemini haklı çıkarırken Hong Kong Özel İdari Bölgesi hakkındaki gerçekleri çarpıtmaya devam ediyor?

Daha da saçma bir şekilde, ABD Temsilciler Meclisi, ekim ayında Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası'nı meclis oylamasından geçirdi.  Hong Kong'un insan haklarını ve demokratik koşullarını ABD'nin Hong Kong'a yönelik ticaret politikasına bağladı.

Yasaya göre ABD, Hong Kong'da insan hakları ve demokratik koşullarından memnun kalmazsa, Hong Kong ile olan serbest ticaret anlaşmasını askıya alabilir.

Yasa, egemen bir devletin iç işlerine müdahale etmek için gülünç bir girişimdir. Ancak, ABD her zaman diğer ülkelere yaptırım uygulamak için mazeret bulma konusunda uzmanlığı tartışılamaz.

İlk olarak, birbirlerinin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duymak ve diğer ülkelerin uluslararası ilişkilerine müdahale etmemek, tüm ülkelerin uyması gereken uluslararası hukukun temel ilkeleridir. ABD kendisini dünya polisi olarak görüp kendi standartlarını kullanarak diğer ülkeleri yargılama hakkına sahip olduğu için uluslararası hukuku görmezden geldi. Sözde dünya polisinin demokrasi ve hukuktan bahsetmesi gülünç.

Hong Kong Çin'e ait. Merkezi hükümet "bir ülke, iki sistem" ilkesini korumak için hakkını savunuyor. Bu adımlar ABD tarafından, Çin'in iç işlerine bariz müdahaledir.

ABD'nin bu tür adımlar atması Hong Kong'daki isyancıları daha da kışkırtıyor. ABD şiddet olaylarını savunarak isyancıların şiddet eylemlerini demokrasi ve insan hakları arayışı olarak tanımlıyor. Kamu güvenliğinin ortadan kalktığı Hong Kong sokakları ABD'nin kışkırtmalarıyla kaosa bürünmüş durumda. Çin ve Hong Kong hegemonya peşinde düzen bozan ABD'ye fırsat vermeyecektir.