ABD, Güney Çin Denizi'ndeki barış için bir tehdit

ABD, Güney Çin Denizi'ndeki barış için bir tehdit

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Donanmasına ait iki savaş gemisi çarşamba ve perşembe günleri Güney Çin Denizi'nde yer alan Xisha Adaları'nın yakınlarından geçerek yine bir ihlal gerçekleştirdi. Çin Donanmasına ait gemiler ve uçaklar iki gemiyi takip ederek, ihlali sonlandırmaları çağrısında bulundu.

ABD, Güney Çin Denizi'nde askeri provokasyonlarına devam edip gerginliği artıyor. Buna bağlı olarak Çin, hedeflenenlere karşı önlemlerini geliştiriyor. ABD Savunma Bakanı Mark Esper'in Asya ziyaretinin sona ermesiyle birlikte söz konusu olay gerçekleşti. Uzmanlar bu gelişmenin Esper'in Asya turundaki kışkırtıcı açıklamalarıyla bağlantılı olduğunu düşünüyor.

Esper açıklamasında, ABD gemilerinin Güney Çin Denizi'nde seyrüsefer serbestliği ile birçok ziyaret gerçekleştirdiklerini kabul etti. Burada karşımıza iki soru çıkıyor. ABD savaş gemileri neden bölgeye daha sık geliyorlar? Washington Güney Çin Denizi'nde egemenlik ihlali yapıyor mu?

3 Kasım'daki Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) toplantısında, tüm taraflar, Güney Çin Denizi hakkında ortak bir istişare yoluna gitti. ASEAN üyeleri birçok kez Çin ile ABD arasında taraf seçmek istemediklerini dile getirdiler. ABD'nin ve ASEAN üyelerinin Güney Çin Denizi'nde barışı ve istikrarı sağlamadaki ortak çabalarına saygı duyulması gerektiğini söylediler. ASEAN üyeleri, Washington'un bölgeye müdahale etmek istediğinin farkında.

Güney Çin Denizi'ndeki ülkeler inisiyatifi kendi ellerinde tutuyorlar, çünkü stratejilerinde net duruşa sahipler. ABD askeri provokasyonu bölgede çok etkili olamıyor. Bu yüzden ABD sıkça strateji değiştirerek olayların dozunu artırıyor.

Çin karasularına savaş gemileri göndermek hiçbir şeyi değiştirmeyecek. ABD ne yaparsa yapsın bölge ülkeleri Çin'in davranışlarını görüyor ve destekliyor. Bu girişimler ile Çin'in ilgili adalar ve resifler üzerindeki kontrolünü zayıflatacak mı? Çin'in bölgedeki egemenliğini değiştirecek mi? Hayır.

Güney Sahil Komutanlığı sözcüsü cuma günü, ABD'yi olası kazaları önlemek için bu tür kışkırtıcı ve riskli eylemleri durdurmaya çağırdığı konusunda uyardı. ABD ordusu "olası kazalardan kaçınmanın" ne anlama geldiğini dikkatlice düşünmelidir.

Kaynak: Global Times