ABD, Güney Çin Denizi'nden serbestçe geçiş hakkı olduğunu ileri sürüyor

ABD, Güney Çin Denizi'nden serbestçe geçiş hakkı olduğunu ileri sürüyor

Global Times/ Liu Zongyi

Times of India'nın haberine göre, Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi, pazartesi günü yaptıkları çevrim içi görüşmede Güney Çin Denizi'ndeki davranış kuralları ile ilgili görüşmelerin "bölgedeki diğer ülkelerin ya da üçüncü tarafların çıkarlarına zarar vermemesi gerektiğini" vurguladılar. İki lider, Güney Çin Denizi'nde seyrüsefer ve üst geçiş güvenlik ve özgürlüğünün önemini teyit ettiler.

Hindistan'ın Güney Çin Denizi'ne burnunu sokması ilk kez olmuyor (ne de son olacak). Daha geçen ay, Hindistan Dışişleri Bakanı S Jaishankar Doğu Asya Zirvesi'nde Hindistan'ın tutumunu özetledi ve Güney Çin Denizi'nde faaliyetler ve olayların "güven aşındırmasından" endişe duyduğunu belirtti.

YENİ DELHİ'NİN SÖZDE SEYRÜSEFER ÖZGÜRLÜĞÜ İLE İLGİLİ ENDİŞELERİ TEMELSİZ

Aslında, bölge Hindistan için önemli bir ticari geçiş yolu olduğu için, Hindistan'ın Güney Çin Denizi'nde çıkarları var. Hindistan'ın Güney Kore, Japonya, Çin ve Rusya ile ticaretinin tamamı bu denizden geçiyor. Ama Yeni Delhi'nin sözde seyrüsefer özgürlüğü ile ilgili endişeleri temelsiz.

Yeni Delhi Güney Çin Denizi konusunda seyrüsefer güvenliği bakımından Washington ile aynı görüşe sahip. Washington seyrüsefer özgürlüğü ile ilgili konuştuğunda askeri çağrışımları vurguluyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) savaş gemilerinin Güney Çin Denizi'nden serbestçe geçiş hakkı olduğunu ileri sürüyor. Ama Yeni Delhi kendi bölgesi olarak gördüğü, Hint Okyanusu'nda Washington'ın askeri devriye gezerek Hindistan'ın iddia ettiği özel ekonomik bölgesine müdahale etmesini karşı çıkıyor. Başka bir deyişle, Yeni Delhi sözde seyrüsefer özgürlüğü ile ilgili çifte standart uyguluyor.

HİNDİSTAN VE ÇİN ARASINDAKİ SINIR ANLAŞMAZLIKLARI UZUN ZAMANDIR YAŞANIYOR

Hindistan ve Çin arasındaki sınır anlaşmazlıkları uzun bir zamandır yaşanıyor. Yeni Delhi sınır anlaşmazlığında Beijing'e karşı durmak için bir pazarlık kozu arıyor. Obama yönetimi, eksen politikasını ve Asya-Pasifik stratejisini yeniden dengelemeyi öne çıkardı. Obama Ocak 2015'te Hindistan'ı ziyaret etti ve Modi ile bir dizi anlaşma imzaladı. İki taraf Asya Pasifik ve Hint Okyanusu Bölgesi için ABD-Hindistan Ortak Stratejik Vizyonu adı verilen bir ortak açıklama yayınladı. Bu açıklama Hindistan'ın Doğu'ya Yönelme Politikası ve ABD'nin Asya'yı yeniden dengelemesinin uyuşmasına işaret etti. İki taraf ayrıca "bölgede ve özellikle Güney Çin Denizi'nde denizciliği korumanın seyrüsefer ve üstten geçiş güvenliğini sağlamanın önemini" teyit etti.

Trump yönetiminin benimsediği Hint-Pasifik Stratejisi'ne gelirsek, bu strateji de Hindistan'ın önemli yandaş statüsünü öne çıkardı. Bu Hint-Pasifik Stratejisi'nin odağı daha çok batı Pasifik, özellikle de Güney Çin Denizi olsa ve o kadar da Hint Okyanusu olmasa da, Yeni Delhi'ye Güney Çin Denizi anlaşmazlığına girmesi için bir fırsat sağladı.

Yeni Delhi'nin gizlenemeyen hırsları onun Güney Çin Denizi konusunda sadece bir şov yapmak istemediğini gösteriyor. Özellikle Hint Okyanusu'nda olmak üzere denizcilik avantajları ile böbürlendiği için gerçekten okyanuslarda Çin'e karşı çıkmak istiyor. Hindistan bağımsızlığını kazandığından bu yana bir deniz gücü olmayı hedefledi çünkü İngiliz ve ayrıca Fransız sömürgeci işgalciler denizden gelmişti.

HİNDİSTAN'IN MANEVRALARININ SORUN YARATMA İHTİMALİ YOK

Hindistan'ın denizcilik stratejisinin mimarı ve aynı zamanda Hindistan'ın ilk Çin Büyükelçisi, K. M. Panikkar, denizcilik güvenliğine çok önem veriyordu. Yeni Delhi 1990'larda okyanuslar üzerine odaklanmaya başladı, her ne kadar şimdiye kadar bunu başarılı biçimde yapamasa ve sadece sığ sularda yüzse de.

Yeni Delhi Beijing ile askeri olarak rekabet etmek için ulusal savunmasına çok yatırım yaptı. Ama Çin'in genel gücü ve askeri gücü de hızla artıyor. Hindistan'ın Güney Çin Denizi sorununda herhangi bir iddiası olmadığı için, Çin'e ortak biçimde karşı durmak için Vietnam gibi diğer iddia sahipleri ile ortaklık kurmaya çalışıyor.

Hanoi, kendi adına, Hindistan'ı Beijing ile anlaşmazlığına çekmek için Yeni Delhi'ye yanaşıyor. Ve Yeni Delhi, Güney Çin Denizi'ndeki rakip karasuları iddiaları konusunda Beijing ile anlaşmazlığında Hanoi'ye destek sinyali verdi. Vietnam 2018'de Hindistan'ı bu sulardaki petrol ve doğal gaz aramalarına yatırım yapmaya çağırdı. Nisan 2019'da iki ülke arasındaki bir dizi liman ziyareti kapsamında Hindistan Sahil Muhafaza gemisi ICGS VIJIT Danang limanını ziyaret etti, bu iki ülke arasındaki yakınlaşmanın artmasının bir işareti idi.

ABD ile Hindistan gibi dış ülkelerin en büyük endişesi, Güney Çin Denizi'ndeki davranış kurallarının bu sulardaki askeri eylemlerini engelleyeceğidir. Bu yüzden Çin'i askeri olarak tehdit etme şansları az olacak. Muhtemelen gelecekte bölgede bir komedi sergileyecekler. Hindistan'ın Güney Çin Denizi kartını oynayarak Çin'e karşı bir denge oluşturma ümidinden vazgeçmeyeceğini görebiliriz. Ancak, Yeni Delhi'nin bu konuda çok az söylem gücü var. Ve manevralarının sorun yaratma ihtimali yok.