ABD gözünü Kuzey Akım 2 projesine dikti

ABD gözünü Kuzey Akım 2 projesine dikti

Global Times muhabiri Yan Yunming, Renmin Üniversitesi Profesörü Wang Yiwei ile Kuzey Akımı 2 boru hattı projesinin ABD ve Avrupa arasında nasıl kriz yaratacağını değerlendirdi. Sizler için alıntılıyoruz:

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD), "2020 Mali Yılı" için 2020 Ulusal Savunma Yetki Yasası'nı kabul edildi. Bu yasa, Rusya'dan Almanya'ya Kuzey Akımı 2 boru hattında yer alan şirketlere ve bireylere karşı yaptırımlar içeriyor.

ABD boru hattı projesine ilişkin yaptırımlarda üç kilit noktaya odaklanmış durumda.

ABD NEDEN ENDİŞELİ?

İlk olarak projenin Avrupa doğal gaz pazarındaki ABD payını azaltabileceğinden endişe ediyor. Tasarıyı destekleyen ABD'li politikacılar, yerli enerji gruplarının çıkarlarını temsil ediyor. ABD şirketlerinin Rusya'nın enerjisinin kullanılmasının güvenli olmadığını iddia ederek saçma bahaneler öne sürüldü. Peki Avrupa için ABD kaynaklarını kullanmak ne kadar güvenli?

HEGEMONİK STRATEJİ KULLANILMAK İSTENİYOR

İkincisi, ABD açıkça Rusya ilişkilerinde engeller yaratmaya çalışıyor. Washington uzun süredir Avrasya'ya yönelik böl ve yönet stratejisini kullanıyor. Dolayısıyla, Avrupa ülkeleri ile Rusya arasında uzlaşma çabalarını görmek istemiyor.

Öte yandan. Almanya ve Fransa da dahil olmak üzere büyük Avrupalı güçler, Ukrayna krizinden çıkma, Rusya ile gerginliği azaltma, Avrasya bağlantısını destekleme ve Çin tarafından önerilen Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nde yer alma niyetlerini çoktan gösterdiler.

Avrupa Komisyonu yeni başkanı Ursula von der Leyen, ABD piyonu olarak hareket etmek yerine Avrupa Komisyonu'nun "Avrupa'nın rotasını şekillendirecek" jeopolitik bir lider olmaya kararlı olduğunu söyledi.

AVRUPA, ABD BASKISINDAN KURTULMAK İSTİYOR

Üçüncüsü, AB stratejik bağımsızlığı vurgulamaya başladığında, ABD sessiz kalamazdı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel defalarca, "Biz Avrupalılar kaderimizi kendi ellerimize almalıyız." ifadesine yer verdi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Avrupa için "daha fazla egemenlik" çağrısında bulundu. Enerji açısından, Avrupa 2050 yılına kadar tarafsızlık hedefi koymuştur. ABD bunu Avrupa'nın ABD kısıtlamalarını ortadan kaldırma girişimi olarak değerlendirebilir. Bu yüzden AB ittifakını bölmek için çaba gösterecektir.

ABD müdahalesi nedeniyle Kuzey Akım 2 boru hattının sekteye uğraması söz konusu değil ABD, bugün sahip olduğundan daha az otoriteye ve ulusal güce sahiptir. Washington yaptırımlarını kötüye kullanmaya devam ederse, müttefikleri de dahil olmak üzere tüm dünya bu süper güce karşı daha duyarlı olacak ve stratejik bağımsızlığını artıracak.

Makale Global Times muhabiri Yan Yunming tarafından Çin'in Renmin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Okulu'nda profesör olan Wang Yiwei ile yapılan bir röportaja dayanarak derlenmiştir.