“ABD gizli düşman gördüğü ülkeleri karalamaya çalışıyor”

“ABD gizli düşman gördüğü ülkeleri karalamaya çalışıyor”

İstanbul Sabahhattin Zaim Üniversitesinden Profesör Hamit Ersoy, ABD Temsilciler Meclisinde onaylanan sözde "2019 Uygur İnsan Hakları Politikası" başlıklı yasa tasarısının Çin'in gelişmesini engellemeyi amaçladığını belirtti.

ABD Temsilciler Meclisi, kısa süre önce sözde "2019 Uygur İnsan Hakları Politikası" başlıklı yasa tasarısını onayladı. ABD bu girişimle, Çin'in terör ve aşırıcılıkla mücadele çalışmalarını karalayarak, Çin hükümetinin Xinjiang politikalarına saldırdı.

Profesör Hamit Ersoy CRI'ya yaptığı açıklamalarda, ABD'nin söz konusu girişimine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Ersoy, ABD'de söz konusu yasa tasarısının onaylanmasının pek şaşırtıcı bir şey olmadığını kaydederek, ABD'nin uzun zamandan beri dünya çapında "gizli düşman" olarak gördüğü ülkeleri çeşitli yöntemlerle karalamaya çalıştığını söyledi.

Ersoy, ABD'nin, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Çin'i en büyük rakibi olarak gördüğüne ve her türlü yöntemlerle Çin'i bastırmaya çalıştığına işaret etti.

Ersoy, "İnsan hakları, demokrasi, serbest pazar gibi klasik kapitalist dünyanın enstrümanlarını kullanarak, Çin'i izole etmeye, onu yalnızlaştırmaya ve Türkiye dahil Çin'in potansiyel iş birliği yapacağı ülkelerle arasını bozmaya çalışacak ve Çin yalnızlaştıkça da Amerika kendi küresel amaçlarına kavuşmayı hedefleyecektir." diye konuştu.

ABD'nin Xinjiang sorunu bahanesiyle Çin'i karalamayı amaçladığına dikkat çeken Ersoy, 2017 yılında Ramazan sırasında Xinijang'ı ziyaret ettiğini ve Xinjiang'da bizzat gördüklerinin ABD'nin iddia ettiği gibi olmadığını ifade etti.

Ersoy, "Biz bir imamın evine gidip, iftar açmıştık. Ramazan ayıydı. Yatsı namazı için camiye gitmiştik. Pazarda alışveriş yapmıştık. Sokakta, doğrusu o dönemde hem başında takkesi olan, hem sakalı olan, hem başında başörtüsü olan kadınları, Müslümanları görmüştük kendi gözlerimizle." dedi.

Öte yandan, Hong Kong'da son zamanlarda yaşanan şiddetli protestolara da değinen Ersoy, bu şiddet faaliyetlerinin de ABD'nin Çin'i bölme çabasının bir parçası olduğuna işaret etti.

Ersoy, "Dediğim gibi; Çin'i dört bir koldan kuşatmaya çalışıyor. Sovyetler Blok'unu nasıl çökerttiyse, aslında Amerika Çin'i de böl-parçala-etkisiz hale getir, rakip olmaktan çıksın amacını güdüyordu." açıklamasında bulundu.