“ABD gazına cezai vergi getirebiliriz”

“ABD gazına cezai vergi getirebiliriz”

Alman Federal Meclisi (Bundestag) Ekonomik İşler ve Enerji Komitesi Başkanı Klaus Ernst, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Kuzey Akım-2 doğal gaz boru hattı projesine yönelik baskısını sürdürmesi halinde ABD gazına cezai vergi getirebileceklerini belirtti.

ABD Senatosu'na Rus doğal gazını Almanya üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Kuzey Akım-2 projesine yönelik daha ağır yaptırımlar öngören bir tasarı sunulmasını değerlendiren Ernst, "ABD'nin bu konudaki tutumunu artık dostça bir eylem olarak göremeyiz. Washington, bu tutumuyla Almanya'nın ve Avrupa Birliği'nin (AB) egemenliğine saldırıyor." dedi.

ABD Senatosu'na Rus doğal gazını Almanya üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Kuzey Akım-2 projesine yönelik daha ağır yaptırımlar öngören bir tasarı sunulmuştu. Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz ve Demokrat Senatör Jeanne Shaheen tarafından sunulan "Avrupa'nın Enerji Güvenliğini Artırma Yasası" başlıklı tasarıya her iki parti de destek vermişti.

Tasarıda, söz konusu projenin, "Moskova'nın Almanya ve diğer Avrupa ülkelerindeki ekonomik ve siyasi etkisini artıracağı" ifade edilirken, proje kapsamında su altı boru döşeme çalışmalarında yer alan ve projeye kredi veren tüm şirket ve bankalara yaptırım istenmişti.

Kaynak: Sputnik Türkiye