ABD, füze programı ile yanlış bir yol izliyor

ABD, füze programı ile yanlış bir yol izliyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması'ndan (INF) resmen çekilmesinden ardından ilk orta menzilli balistik füze denemesini yaptığını pazartesini günü kamuoyuna duyurdu.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper çarşamba günü yaptığı açıklamada, söz konusu testin "Çin'in kötü davranışını engelleme" amaçlı olduğunu söyledi. Burada daha önceki açıklamalarda göz önünde bulundurulacak olursa, Beijing'e karşı güvenlik kaygısı oluşturacak tutumlar sergileniyor.

Rusya ve Çin, ABD'nin orta menzilli füze denemesini Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) taşımakta haklı. Bununla birlikte, mevut BM mimarisi bu durumlarda ortaya çıkan anlaşmazlıkları çözüme kavuşturtmak için tasarlanmamıştır.

INF rejimine yabancı olan Çin, daima Rusya-ABD orta menzilli füze müzakerelerinde üçüncü bir taraf olmayı reddetti. Çünkü oluşacak üçlü silah kontrolü müzakerelerinin bir dayanağı ve temeli olduğuna inanmıyordu.

Üçlü görüşmelerin hiçbir amaca hizmet etmeyeceği de bilenen gerçekler arasında. Çünkü istediği zaman anlaşma şartlarına bağlı kalmayı tercih eden ABD ortaya gerçekçi bir güven politikası koyamıyor. INF anlaşmasındaki tavrı her şeyi açıklamış oldu.

ABD, orta menzilli balistik füze teknolojisini geliştirmek için kolları sıvamış durumda. Bu adım Çin, Rusya ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin de içinde bulunduğu ülkeleri baskı altında bırakarak, yeni bir silahlanma yarışını tetikleyebilir.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi çarşamba günü yaptığı açıklamada, Washington'un, Kore Cumhuriyeti ve Japonya'ya füze satışına karşı olduklarını bir kez daha yineledi.

Asya'nın iki büyük ABD müttefiki olan Japonya ve Kore Cumhuriyeti'nin, ABD'ye ait orta menzilli balistik füzelere ev sahipliği yapması bekleniyor. Bölgesel barış ve istikrar için en büyük tehdit olan ABD, diğer Asya ülkeleri tarafından fark edilmeli.

Kaynak: China Daily