ABD, Çin'in barışçıl yükselişini engellemek istiyor

ABD, Çin'in barışçıl yükselişini engellemek istiyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Güney Çin Denizi'nde askeri provokasyonlarına devam edip gerginliği artıyor. Buna bağlı olarak Çin, hedeflenenlere karşı önlemlerini geliştiriyor. ABD Savunma Bakanı Mark Esper'in Asya ziyaretinin sona ermesiyle birlikte söz konusu olay gerçekleşti. Uzmanlar bu gelişmenin Esper'in Asya turundaki kışkırtıcı açıklamalarıyla bağlantılı olduğunu düşünüyor. China Daily gazetesi ABD'nin provokasyonları karşısında Çin'in nasıl bir tutum sergilediğini yazdı. Sizler için alıntılıyoruz:

Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) ait savaş gemileri, seyrüsefer serbestliği adı altında Güney Çin Denizi'ndeki provokasyonlarına devam ediyor. ABD'nin bu tutumunun ardında Çin'in barışçıl yükselişini engellemek yatıyor.

Geçen hafta, ABD Donamasına ait gemilerin Nansha Adaları'na yaklaşması gerilimi daha da tırmandırdı. USS Gabrielle Giffords ve USS Wayne E. Meyer'in gemileri Çin Donanması tarafından takip edilerek, ihlali sonlandırma çağrısı aldı. Halk Kurtuluş Ordusu Güney Denizi Saha Komutanlığı'ndan Albay Li Huamin, öngörülemeyen kazaları önlemek için ABD'nin bu tür tehlikeli provokasyonlarını sonlandırması gerektiğini söyledi.

ABD'nin Güney Çin Denizi'ne sık sık savaş gemileri yollaması, yanlış hesaplamalar veya hatta iki donanma arasında çatışma riskini arttırıyor. ABD Deniz Kuvvetleri, seyrüsefer serbestliği adı altında misyonlarını artırırken, Halk Kurtuluş Ordusu da önlemlerini artırıyor.

Çin, tüm ülkelerin Güney Çin Denizi'ndeki dolaşım özgürlüğüne saygı gösterip güvence altına alırken, Çin'in egemenliğine ve güvenliğine zarar vermeye çalışan herhangi bir ülkenin davranışına kesin olarak karşı çıkıyor.

ABD, Çin'in toprak bütünlüğünü ve egemenliğini savunma konusundaki kararlılığı ve kabiliyetini asla küçümsememelidir. ABD, savaş gemilerini bu hassas sulara kaç kez gönderirse göndersin, Çin'in egemenlik tutumu asla değiştirmeyecek. ABD'nin bölgedeki hegemonya kurma girişimleri başarısızlığa mahkumdur.

ABD'nin stratejik baskısı karşısında Çin, donanmasını güçlendirmekten başka seçeneğe sahip değil. Washington, er ya da geç, stratejisinin ne kadar verimsiz ve boşuna olacağını anlayacaktır.