ABD, Çin karşıtlığında yeni hamleye hazırlanıyor

ABD, Çin karşıtlığında yeni hamleye hazırlanıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), Çin'in kuzeybatısında bulunan Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nden üretilen mallara burada bulunan insanların sözde zorla çalıştırılmasından dolayı ithalat yasağı getireceği tahmin ediliyor. Böylesine bir hamle, şayet hayata geçerse Çin ve ABD arasındaki gerilim yükselecek Washington yönetimi güçlü muhalefetle karşılaşacaktır. Reuters haber ajansına göre, ABD Gümrük ve Sınır Koruma kurumunun pamuk, domates ve diğer beş ürünü hedef alacak eylemi başlangıçta salı günü hayata geçecek olsa da hafta sonuna ertelendi.

ABD yönetimi, bundan önce de defalarca kez Xinjiang'daki insan hakları üzerinden Çin'e karşı temelsiz suçlamalarda bulunmuştu. Washington'dan geleceği ileri sürülen son yasak ABD'nin Çin Komünist Partisi'ne dönük karalama kampanyasına da hız vereceğini gösteriyor. Zira ABD yönetiminin Çin'in gelişimini kontrol altına almak için uyguladığı baskı politikası aşırı önyargıya dayanıyor.

ÇKP BAŞARININ GARANTİSİDİR

Beyaz Saray yönetimi, ne kadar çabalarsa çabalasın amacına ulaşamayacak çünkü Çin halkı Çin Komünist Partisi hakkında hakikatin çarpıtılmasına asla rıza göstermeyecek. Günün sonunda Çin Komünist Partisi liderliğindeki Çin halkının ruhu ve iradesi tüm zorlukların üstesinden gelmenin garantisidir.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin gelişimini engellemeyi veya durdurmayı hayal edenler Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in salı günü yeni tip koronavirüse karşı savaşta toplumun rol modeli haline gelen kişileri onurlandırdığı törende söylediği "Hiçbir kişi veya güç Çin halkının daha iyi bir yaşam kalitesini ede etmek için ilerlemesini durduramayacak." ifadesini unutmamalıdır.

3 MİLYON KİŞİ YOKSULLUKTAN KURTULDU

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne gelince; durumu tarafsız biçimde inceleyen herkes kazanılan başarıları takdir edecektir. Zira 2014 yılından 2019'a kadar bölge genelinde 3 milyon kişi yoksulluktan kurtarıldı. Xinjiang'ın tamamının ise bu yıl içinde yoksulluktan kurtarılması bekleniyor. Bölgede tüm insanların yaşam kalitesi kadar aldıkları eğitimin seviyesi de temelden iyileşiyor.

Alınan tedbirler sayesinde artık Xinjiang terörizm ve radikalizmden rahatsız değil. Son 4 yıl içinde bölgede herhangi şiddetli terör saldırı yaşanmadı. Bölgede yaşan istisnasız herkes istikrar ve güvenlikten yararlanıyor. Tüm bu gerçeklere karşın ABD, gizli amaçlarından dolayı Xinjiang'daki kalkınma başarılarına göz yumuyor ve insan hakları konusunda çifte standart uyguluyor.

ABD, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne parmak sallamak yerine yeni tip koronavirüsle mücadele konusundaki başarısızlığı nedeniyle kendi ülkesinde patlak veren insan hakları sorunlarına odaklanmalı.

Kaynak: Global Times