ABD Büyükelçisi, Irak Dışişleri Bakanlığına çağrılıyor

ABD Büyükelçisi, Irak Dışişleri Bakanlığına çağrılıyor

Irak Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) uçaklarının Haşdi Şabi güçlerine ait üssü bombalamasının uluslararası normlara aykırı olduğu belirtilerek, ABD Büyükelçisi'nin bakanlığa çağrılacağı kaydedildi.

Açıklamada, Haşdi Şabi güçlerinin Irak'ı savunmakta aktif bir rol oynadığına dikkat çekilerek, "IŞİD'e karşı mücadelede kahramanca rol üstlenen Haşdi Şabi, Irak Silahlı Kuvvetlerinin bir parçası olup, Silahlı Kuvvetler Başkomutanı'nın talimatı doğrultusunda hareket etmektedir." denildi.

Irak'ın egemen bir ülke ve iç güvenliğin öncelikleri arasında olduğu vurgulanan açıklamada, "Irak toprakları, bir savaş sahası veya komşu ülkelere saldırma amacıyla kullanılmayacak. Saldırıyla ilgili ABD'nin Bağdat Büyükelçisi çağrılacak." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, ABD öncülüğündeki IŞİD'e karşı uluslararası koalisyonda yer alan Avrupalı ortaklarla koalisyon güçlerinin ülkedeki geleceğiyle ilgili ortak bir tavır sergilemek için fikir alışverişi yapılacağı aktarıldı.

Haşdi Şabi'nin basın ofisi tarafından yapılan açıklamada, saldırıda ölü sayısının 28'e yükseldiği, yaralı sayısının ise 51 olduğu bildirilmişti.

Kaynak: Sputnik Türkiye