“ABD bir sır çalma imparatorluğudur”

“ABD bir sır çalma imparatorluğudur”

Amerikalı milletvekilleri casusluk yaptıkları gerekçesiyle Çinli şirketlere iftira atıyor. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, asıl hırsızın Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) kendisi olduğunu kaydetti.

Sözcü Zhao, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında az sayıdaki ABD'li milletvekilinin Çin'i karalamak için her türlü yalanı uydurmaya ve siyasi kişisel çıkar elde etmeye istekli olduğuna ve hiçbir siyasi dürüstlüğe sahip olmadığına dikkat çekti.

Sözcü, "İlgili söylemler tamamen Çinli şirketlere yönelik iftira ve karalamadır ve ABD'nin Çinli yüksek teknoloji şirketlerini mantıksız bir şekilde bastırmak için uydurduğu bahanelerdir." dedi.

Çin hükümetinin Çinli şirketleri piyasa ilkelerine ve uluslararası kurallara uygun olarak ve yerel yasa ve yönetmeliklere uyma temelinde yabancı yatırım iş birliği yapmaya teşvik etmekte olduğunu vurgulayan Zhao, "ABD'nin kendisi, Prism skandalının açığa çıkmasından bu yana, müttefikleri de dâhil olmak üzere küresel ölçekte büyük çaplı bir siber hırsızlık gerçekleştirmektedir. ABD gerçek bir sır çalma imparatorluğudur." ifadesini kullandı.

Kısa bir süre önce, Danimarka medyası, ilgili ABD kurumlarının Danimarka hükümet birimlerini izlediğini ve Danimarka'dan geçen iletişim kablolarıyla ilgili özel veri ve bilgi topladığını ortaya çıkardı.

Gelen diğer bir habere göre, pek çok ABD milletvekili, Trump yönetimini Çinli çip şirketi SMIC'in ABD yüksek teknolojisini edinmesini önlemek için yeni düzenlemeler uygulamaya çağırdı. Buna değinen Sözcü Zhao Lijian, Çin'in ABD'nin ekonomik ve ticari konuları siyasallaştırmasına kararlılıkla karşı çıktığını belirtti.

Sözcü şunları ekledi:

"ABD tarafının Çin şirketlerine sebepsiz yere baskı yapmasına kesinlikle karşı çıkıyoruz ve bu konudaki ciddi tutumumuzu defalarca ifade ettik. ABD, ekonomik ve ticari sorunları siyasallaştırarak kendisinin ilan ettiği piyasa ekonomisini ve adil rekabet ilkelerini ve uluslararası ticaret kurallarını ihlal etti. Bu davranış sadece Çinli şirketlerin meşru haklarına ve çıkarlarına zarar vermekle kalmadı, Amerikan şirketlerinin de çıkarına uymayarak iki ülke arasındaki, hatta dünyadaki normal bilimsel ve teknolojik iletişim ve ticaret alışverişlerini ciddi şekilde bozacak, ayrıca küresel sanayi zincirine, tedarik zincirine ve değer zincirine zarar verecektir." ifadesini kullandı.

Çin şirketlerinin her zaman yasa ve yönetmeliklere uygun faaliyet göstererek uluslararası işleyişlerde ev sahibi ülkenin yasa ve düzenlemelerine sıkı sıkıya bağlı kaldığına da dikkat çeken sözcü, ABD'in ulusal gücü kötüye kullanma, ulusal güvenlik kavramını genişletme ve yabancı şirketleri bastırma gibi yanlış hareketleri durdurması gerektiğini sözlerine ekledi.