ABD bağımlılığı fırsata çeviriyor

ABD bağımlılığı fırsata çeviriyor

Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında süren savunma görüşmelerinde anlaşmaya varılamadı. Güney Kore medyası perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin, Seul'e baskı yapmak için Güney Kore birliklerindeki bir tabur askeri geri çekeceği söylendi.

ABD, Güney Kore'den ülkedeki 28 bin 500 Amerikan askeri için ödediği 900 milyon doları 5 katına çıkarmak istedi. Güney Kore ise bu masrafı karşılayamayacağını kesin bir şekilde belirtti. Bu diyaloğun ardından anlaşma sağlamadığı basına yansımıştı. Güney Kore merkezli Choson ilbo gazetesi ABD'li bir kaynağa dayandırdığı haberde, ABD'nin misilleme olarak bir tabur askerini Kore Yarımadasından geri çekeceğini açıkladı. Güney Kore'de büyük yankı uyandıran bu haberi Pentagon jet hızıyla yalanladı. Fakat birçok uzman yangın olmayan yerden duman yükselmeyeceğine inanıyor.

Güney Kore'nin her yıl ABD'ye ödediği askeri harcama oranı kademeli olarak artmaktadır. 2019 yılı artışı 2018'e göre yüzde 8,2'lik bir orana sahipti. Bu yıl beş kat birden artışa gidilmesi, mevcut ABD yönetiminin bir politikası olarak görülebilir. Donald Trump, denizaşırı ülkelerde bulunun ABD askeri varlığı mekanizmasını temelden değiştirmek istiyor.

TEK SORUN ABD'YE OLAN BAĞLILIK

Güney Kore, ABD misillemelerine karşı direnç gösteremez. Diğer bir müttefiki olan Japonya ile de iş birliklerine sahip olmasına rağmen 2019'da ilişkiler kötüleşme yoluna girdi. Bölgedeki diğer ABD müttefikleri ile iş birlikleri mevcut değil. En önemli nokta ise, stratejik önemli bir mesele olan Kore Yarımadası sorununda Güney Kore'nin ABD'ye bağımlı olması.

Güney Kore, ABD şantajına dayanacak donanıma sahip değildir. ABD ile bir başka müttefiki olan Japonya ile iş birliğine sahip olmasına rağmen, ilişkiler 2019'da keskin bir şekilde kötüleşti ve diğer ABD müttefikleri ile yakın ilişkileri yok. En önemlisi, stratejik olarak değişken bir bölgenin, Kore Yarımadası'nın kalbinde yer almaktadır ve ABD'ye bağımlıdır.

ABD SÖZ KONUSU BAĞIMLILIĞI FIRSATA ÇEVİRİYOR

Washington, Güney Kore'nin ABD'ye bağımlı olmaktan başka seçeneğinin olmadığını bilerek, Seul'e aşağılayıcı bire fiyat teklifinde bulundu. Trump yönetimi, başlangıçta Güney Kore'ye en yüksek rakamı teklif ederek, ardından indirimle istediğini rakamda anlaşma planı güdüyor. ABD-Güney Kore ittifakının çöküşü şu anda düşünülemez ancak izlenimler Güney Kore'nin ABD'nin yanıtlarına cevap vermeyeceğini gösteriyor.

Trump'ın müttefikler arasında askeri bütçe fiyatlarını yükseltme kararı alması ABD'de de eleştiriler aldı. Trump'ın küresel müttefiklik sistemini ticari bir yapıya dönüştürmesi ABD toplumunun geleceğini etkiliyor. ABD'deki bu derin değişimin birçok nedeni var, ancak belki de en önemlisi, ülkenin küresel hegemonyasını ticari bir değerle sürdürmek istemesi. ABD, ittifaklık için bir fiyat koymuş ve ittifak ilişkilerinden kâr etmeye çalışıyor. ABD'nin dünyaya öncülük ettiği yeni model budur. Güney Kore'nin ABD ile pazarlık etmek için neler yapabileceğini yarın belli olacak. Bu sonuç ABD'nin diğer müttefikleri için önemli olacak ve dünyanın geleceğine değerli bir bakış sunacak.

Kaynak: Global Times