“ABD askeri teçhizatının konuşlandırılması gerginliği artırıyor”

“ABD askeri teçhizatının konuşlandırılması gerginliği artırıyor”

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Suriye'nin başlıca petrol üretim merkezlerinden biri olan Rimelan bölgesine askeri teçhizat konuşlandırmasının gerginliği artırdığını belirtti.

Suriye'nin bu bölümünde, ABD'lilerin iddia ettiği gibi petrol alanlarının korunacağı IŞİD militanlarının bulunmadığına vurgu yapan Bogdanov, bunun kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Bu durumun gerginliğin artmasına yol açacağını belirten Bogdanov, "Astana'da hükümet ve silahlı muhalifler olmak üzere iki Suriye delegasyonu bulunuyor. Anladığım kadarıyla hiçbir Suriyeli ABD'lilerden böyle bir ricada bulunmadı." dedi.

Bogdanov, konuşmasının devamında, "Doğal kaynaklar bu ülkeye ait olmalı ve doğal olarak meşru hükümet tarafından kontrol edilmelidir. Diğer tüm meseleler Astana, Cenevre ve diğer yerlerde Suriyeliler arasında yürütülen temaslar çerçevesinde çözülmelidir." ifadelerine yer verdi.

Bogdanov, Suriye'de yasa dışı yabancı askeri varlığı ve çatışmaların durdurulmasının sağlanması konularının 10 Aralık'ta Nur Sultan'da düzenlenecek Astana görüşmelerinde ele alınacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Sputnik Türkiye