70 ülke ulusal eğitim sistemlerine Çinceyi dâhil etti

70 ülke ulusal eğitim sistemlerine Çinceyi dâhil etti

Çin Eğitim Bakanlığından verilen bilgiye göre, dünya çapında 70 ülke ulusal eğitim sistemlerine Çinceyi dâhil etti. Çin dışında yaklaşık 25 milyon insan Çince öğreniyor.

Çin Eğitim Bakanlığı Uluslararası İş Birliği ve Temas Dairesi Başkanı Liu Jin, bugün düzenlenen basın toplantısında, 13. Beş Yıllık Plan döneminde (2016-2019) uluslararası Çince eğitimi hakkında bilgi verdi.

Liu Jin, 13. Beş Yıllık Plan döneminde Çince seviye tespit sınavı olan HSK ve ortaokullar ve ilkokullar için Cince sınavı olan YCT gibi seviye sınavlarına girenlerin sayısının 40 milyonu aştığını ve bunun uluslararası Çince eğitiminin geniş ve sağlam bir temele sahip olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Çin'in eğitim alanındaki uluslararası iş birliğinin Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ne odaklandığını dile getiren Liu Jin, 2019'da Çin'de bulunan Kuşak ve Yol güzergâhı üzerindeki ülkelerden gelen öğrencilerin oranının yüzde 54,1'i aştığını ve Çin ile Rusya arasındaki çift yönlü değişime giden personel sayısının 100 bine ulaştığını belirtti.

Liu Jin, Çin'in yurt dışında okul açmaya başladığına ve 1 Eylül'de Dubai'deki Çin Uluslararası Okulu'nun ilk pilotlardan biri olarak olarak faaliyete geçtiğine işaret etti.

Öte yandan istatistiklere göre, 13. Beş Yıllık Plan döneminde, 2 milyon 518 bin Çinli öğrenci yurt dışında okudu ve bu öğrencilerin yüzden 80'i, yani 2 milyon 13 bini Çin'e geri döndü.