5G için pragmatik bir yaklaşım benimsenmeli

5G için pragmatik bir yaklaşım benimsenmeli

Geçen yıl Huawei'yi ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle yaptırımlar uygulayan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ticaret Departmanının, ABD şirketlerinin 5G ağ yapısı için Huawei ile çalışmasına izin verecek yeni bir kanun hazırladığı bildirildi.

ABD'li teknoloji şirketleri, 2019 yılının mayıs ayında ABD yaptırımları çerçevesinde kara listeye alınan Huawei ile 5G teknolojileri alanında iş birliği görüşmelerini askıya almıştı. Bu durumun, 5G ve benzeri ağ ekipmanları açısından ABD'yi dezavantajlı konuma soktuğu ifade edilmişti. Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre yaklaşık bir yıl süren belirsizliğin ardından ABD'deki ilgili birimlerin konuyu ele almak için yeni bir taslak hazırladı. ABD ile Çin arasındaki 5G alanında iş birliğini öngören taslağın şu anda ABD Ticaret Bakanlığı'nın son gözden geçirme aşamasında olduğu belirtildi.

Ülkede 5G'nin kullanım dışı olması, ABD telekomünikasyon şirketleri için olası iş fırsatlarının kaybedilmesi anlamına geliyor. Çünkü 5G standartları için gerekli olduğu düşünülürse, patentli teknolojilerinin kullanımı milyarlarca dolar masraf oluşturacak.

Huawei'in 5G teknolojisinde küresel lider olarak tartışılmaz konumu, herhangi bir ülkenin yeni nesil teknolojinin geliştirilmesine karşı koymaya çalışmak veya izole olmak teknolojik anlamda imkânsız bir hal alıyor.

EN FAZLA PATENT HUAWEI'DE

Almanya patent veri şirketi IPlytics'e göre Huawei, 1 Ocak itibarıyla dünya çapında ilan edilen 3,147 5G standardı patente sahip.

Şirket, ABD tarafından getirilen kısıtlamalara rağmen ticari 5G ağ sözleşmelerinde lider konumdadır. Şimdiye kadar dünya çapında 5G ağı alt yapı anlaşmalarına imza atmıştır. Anlaşma yapılan ülkelerin 47'den fazlası Avrupa ülkelerinden olup, diğer tüm büyük satıcıların önüne geçmektedir.

Teknolojide düşmanca tavra bürünerek tecrit politikaları izlemek ABD'nin yeni nesil telekomünikasyon yarışında geride kalmasına yol açacaktır. Teknoloji sektöründe iş birliği her iki ülkeye de fayda sağlıyor. ABD'nin son hareketi ile bunu daha iyi anlamış olmalı.

Kaynak: China Daily