4 ülkeden Aden Havalimanı'na yönelik saldırıya kınama

4 ülkeden Aden Havalimanı'na yönelik saldırıya kınama

İngiltere, Mısır, Suudi Arabistan ve Ürdün, Yemen'in Aden Havalimanı'na yönelik saldırıya tepki gösterdi.  

İngiltere'nin Yemen Büyükelçisi Michael Aron, Twitter hesabından yeni kabine üyelerinin ülkeye ulaşmasıyla eş zamanlı olarak Aden Havalimanı'nda düzenlenen saldırıyı kınadı.

Aron, "Yemenlilerin ilerlemeyi tercih ettiği bir dönemde katliam ve kaosa yol açmak amacıyla yapılan alçakça bir girişimdi. Ölenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara şifalar diliyorum." paylaşımında bulundu. 

MISIR

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Aden'de onlarca kişinin ölümüne ve yaralanmasına yol açan saldırı kınandı. 

Açıklamada, Mısır'ın güvenlik ve istikrarın yeniden tesis edilmesi, Yemen halkının isteklerinin gerçekleştirilmesi, terörizm ve destekçilerine karşı koyma mücadelesinde Yemen'i destekleme ve yardım etme konusundaki kararlı tutumu yinelendi. 

SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan'ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Al Cabir, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Aden Havalimanı'na vardığında hükümeti hedef almak korkakça bir terör eylemidir. Bu saldırı Yemen halkını, güvenliklerini, istikrarlarını ve günlük yaşamlarını hedef aldı." ifadelerine yer verdi. 

Al Cabir, bu saldırının Riyad Anlaşması'nın başarılı bir şekilde uygulanması, Yemen hükümetinin kurulması ve halka hizmet etme görevlerinin başlaması sonucunda saldırganların uğradığı hayal kırıklığı ve kafa karışıklığının boyutunu gösterdiğini aktardı. 

ÜRDÜN

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dayfullah el-Fayiz, ülkesinin Yemen halkının büyüme ve refahı yönündeki çabaları engellemeyi amaçlayan, güvenlik ve istikrarı sarsan terör ve şiddetin tüm şekillerine karşı olduğunu vurguladı. 

Fayiz, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa dileklerinde bulundu.