3. Kuşak ve Yol Kalkınma Üst Düzey Forumu Xiamen'da düzenlendi

3. Kuşak ve Yol Kalkınma Üst Düzey Forumu Xiamen'da düzenlendi

3. Kuşak ve Yol Kalkınma Üst Düzey Forumu dün Çin'in Fujian eyaletinin merkezi Xiamen kentinde düzenlendi.

Farklı ülkelerin devlet yetkilileri, uluslararası teşkilatların temsilcileri, uzmanlar ve iş insanlarının katılımıyla düzenlenen söz konusu forumda, yeni koronavirüs (Covid-19) salgınının etkisi altında yabancı yatırımların korunması ve yeni kalkınma modellerinin geliştirilmesi gibi konular masaya yatırıldı.

Xiamen Belediye Başkan Yardımcısı Lin Jian forumda yaptığı konuşmada, Covid-19 pandemisinin uluslararası ticarete büyük zarar verdiğini, ancak Çin'in Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülke ve bölgelerle ticaretinin halen hareketli olduğunu belirtti.

Malezya'nın Beijing Büyükelçisi Raja Nushirwan, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ne destek veren Malezya'nın, ortak refahın sağlanması için güzergâh üzerindeki ülke ve bölgelerle iş birliğini güçlendireceğini ifade etti.

Tanzanya'nın Çin'deki Büyükelçisi Mbelwa Kairuki, Çinli şirketleri, güvenli yatırım ortamı ve verimli lojistik sistem gibi avantajlara sahip olan Tanzanya'ya yatırım yapmaya davet etti.

Forumda, Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülke ve bölgeler kapsamında kamu sağlığı güvenliği alanında iş birliği, sınır ötesi ticaret faaliyetlerinin teşviki ve altyapı tesislerine yatırım gibi konular da ele alındı.