3. Küresel Sürdürülebilir Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Konferansı Brüksel'de

3. Küresel Sürdürülebilir Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Konferansı Brüksel'de

3. Küresel Sürdürülebilir Bilim Teknoloji ve İnovasyon Konferansı (G-SATIC) 20 Kasım'da Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı. Çin Bilimler Araştırma Enstitüsü'ne bağlı Guangzhou Enerji Araştırma Enstitüsü ilk kez bir yardımcı organizatör olarak, konferans kapsamındaki yenilikçi teknolojilere odaklanan enerji toplantısına ev sahipliği yaptı.

Guangzhou Enerji Araştırma Enstitüsü Başkanı Ma Longlong, toplantıdan sonra gazetecilere verdiği röportajda, "Çin, küresel enerji ve sürdürülebilir kalkınma gibi alanlarda gittikçe daha önemli rol oynamaktadır. Çin, bu toplantı kanalıyla dünyayla sürdürülebilir kalkınma alanında elde edilen bilimsel ve teknolojik kazanımları paylaşmaya ve küresel ekolojik güvenliğe daha büyük katkılarda bulunmaya hazırdır." ifadelerini kullandı.

Toplantıda açılan "Çin Pavyonu"nda, Çin'in biyo-havacılık yakıtı, biyodizel, biyo-gaz, okyanus enerjisi, güneş enerjisi, jeotermal enerji, enerji stratejisi ve hidrojen enerjisi gibi temiz enerji alanlarındaki son araştırmalar LED video ve posterlerle gösterildi.

İlki 2017'de düzenlenen Küresel Sürdürülebilir Bilim Teknoloji ve İnovasyon Konferansı'nın bu yılki gündeminde sağlık, deniz, enerji, dönüşümlü ekonomi, su ve karbondioksit kullanımı olmak üzere altı ana tema bulunuyor. Üç gün sürecek toplantıda bilim, teknoloji ve inovasyon alanında öncü uzman ve aydınlar, Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi çerçevesinde önerilerde bulunacak.