22 aylık anlaşmazlıkta sona gelindi

22 aylık anlaşmazlıkta sona gelindi

Çin Halk Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki 22 ay boyunca süren üst düzey ekonomik ve ticari müzakerelerde birinci faz anlaşma sonunda sağlandı.

ABD'nin başlattığı ticaret savaşı ardından her iki ülke ekonomisi de bazı kayıplara uğradı. Ekonomik kayıplara rağmen her iki ülkede sorunsuz bir şekilde ilerlemeler kaydediyordu. Başka bir deyişle, ticaret savaşları 22 ay daha devam etse bile kazananı olmayacak bir oyundan öteye gitmeyecekti. Sıfır toplamlı bu anlaşmazlıkta uzlaşmaya gidilmesi kaçınılmaz bir gerçekti.

KAZANANI OLMAYAN BİR OYUN

Her iki tarafında daha fazla zarar görmeden birinci faz anlaşmaya gitmesi hem Çin'in hem de ABD'nin bazı şeylerin farkında olduğunu gösterdi. Taraflar ticaret savaşının daha uzun süre devam etmesinin, kendi stratejik hedeflerine ulaşmada ciddi riskler taşıdığını biliyor.

22 aylık süreçte Çin ve ABD birbirlerinin yeteneklerini, iradesini ve kârlılığını daha iyi anladılar. Denge ve karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç, anlaşmanın gösterdiği en önemli iki özellik. Kimin kaybettiğini veya kazandığını tartışmak sığdır. Bu tür tartışmalar genellikle belirli siyasi hedefler için abartılır.

ANLAŞMA İKİ ÜLKENİN DİYALOG YOLUNU GENİŞLETTİ

Anlaşma, genel eğilimin tersi olan iki ekonomiyi de birbirine bağladı. Bu, ticaretle yüzleşmenin aslında iki ülkeyi daha da yakınlaştırdığı stratejik bir paradoks olarak karşımıza çıkıyor.

Çin-ABD arasında imzalanan birinci faz ticaret anlaşması gerçekten işe yarayacak mı? Ne kadar sürecek? Yeni çatışmalar mı yoksa daha fazla ilerleme mi olacak?

BEKLENTİLER KARŞILANMALI

Gelecek öngörülemez, ancak küresel ticaret pazarlarının Çin ve ABD arasındaki anlaşmayı memnuniyetle karşıladığı görüldü. Büyük belirsizlik devam ediyor. Çin ve ABD için kapsamlı bir ticaret anlaşması yapmak daha zor olabilir, ancak ön anlaşmanın her iki tarafı da ortak bir paydada buluşturmasını umuyoruz. Birinci faz anlaşmanın, iki ülke arasında daha fazla ticaret müzakeresini teşvik etmesi ve sorunsuz bir dönemin başlangıcı olması bekleniyor.

Kaynak: Global Times