2020 yılının Çince kelimeleri açıklandı

2020 yılının Çince kelimeleri açıklandı

2020 Yılının Çince Kelimeleri bugün açıklandı.

"Halk" ve "yoksulluğu bitirmek" yurt içi kelimeler olarak seçildi. "Salgın" ve "Covid pandemisi" ise uluslararası kelimeler olarak belirlendi.

2020 yılında çeşitli salgın hastalıklar insanlığın sağlığını tehdit ediyor, bunlar arasında en çok etki yaratan, en hızlı yayılan ve en büyük tehdit oluşturan ise Covid-19 pandemisidir.

Pandemiye karşı, dünya halkları ilaç ve aşı geliştirmede ve pandemiyle mücadelede iş birliği geliştirmeli, insanlığın sağlık ortaklığını tesis etmelidir.

Bu nedenle, 2020 yılındaki en büyük değişiklikleri yansıtan "salgın" ve "Covid-19 pandemisi" yılın uluslararası kelimeleri seçildi.

"Halk" ve "yoksulluğu bitirmek" ise Çin hükümetinin halka hizmet ideolojisini yansıtıyor.

Söz konusu kelimeler, Çin Ulusal Dil Kaynakları İzleme ve Araştırma Merkezi, Ticari Yayınevi (CP), Halkın Günlüğü ve Tencent Şirketi'nin iş birliğiyle belirlendi.

Yılın 10 yeni kelimesi, 10 popüler kelime, 10 çevrim içi kelime de yayınlandı. Bu kelimeler arasında asemptomatik vaka, kabin hastanesi, sağlık karekodu, çifte dolaşım, Medeni Kanun, online ders, Chang'e-5, tabakayı temizleme, çalışmaları internet üzerinden takip etme, şampiyonluğu kazanma yer alıyor.