“2020 yılında IŞİD'in kökünü kazıdık”

“2020 yılında IŞİD'in kökünü kazıdık”

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, ülkesinin bu yıl terör örgütü IŞİD'i tamamen ortadan kaldırdığını, 2021'de ülkedeki güvenlik durumunun daha iyi olacağını belirtti.

Başkent Bağdat'ta Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığının yıllık konferansının ardından yaptığı basın açıklamasında Kazımi, "2020 yılının başarıları büyük ve gurur verici. Bunlar IŞİD'in tamamen kökünün kazınması, ortadan kaldırılması, örgütün tüm büyüme kapılarının kapatılması ve kötü niyetli girişimlerinin engellenmesidir. 2021 yılında güvenlik düzeyi daha iyi olacak." ifadelerini kullandı. 

"Sıkıntıların henüz bitmediğine" işaret eden Kazımi, "Hâlâ yapacak çok işimiz var. Hâlâ kaçak silahlar, suç çeteleri, uyuşturucu kaçakçılığı ve aşiret anlaşmazlıkları bulunuyor. Bunlarla yüzleşmek ve caydırmak için hepimizin dayanışma göstermesi gerekiyor." diye konuştu.

Emniyet teşkilatı yönetiminden, kişisel meseleleri bırakmalarını ve Ortak Operasyonlar Komutanlığı tarafından belirlenen hedeflere odaklanmalarını isteyen Kazımi, güvenlik konusundaki çalışmalarda gereken entegrasyonu sağlamak için istihbari çabaları birleştirme çağrısında bulundu.