2020 Çin Uluslararası Ticaret Fuarı: Güzel bir geleceği omuz omuza yaratalım

2020 Çin Uluslararası Ticaret Fuarı: Güzel bir geleceği omuz omuza yaratalım

2020 Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı 4 Eylül'de başkent Beijing'de başladı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, fuarı kapsamındaki hizmet ticareti zirvesine video aracılığıyla hitap etti.

Cumhurbaşkanı Xi konuşmasında, dışa açılma boyutunu kararlılıkla genişletecek Çin'in hizmet sektöründe piyasaya girişi genişletmenin yanı sıra, küresel hizmet ticareti birliği kurmaya destek sağlayacağını söyledi. Xi, daha parlak bir reform ve dışa açılma vizyonu gerçekleştirmek için, başkent Beijing'de hizmet sektörünün dışa açılmasına dair ulusal düzeyde kapsamlı bir pilot bölgenin kurulacağına dikkat çekti.

Hâlihazırda Covid-19 pandemisi dünya genelinde ciddiyetini koruyor. Bu bağlamda salgınla mücadele, ekonomiyi harekete geçirme ve halkın yaşamını güvence altına alma gibi sınamalar çeşitli ülkeleri zor bir duruma soktu. Cumhurbaşkanı Xi'nin fuarın açılışında yaptığı konuşma ise, Çin'in dünya ülkeleriyle beraber sınamaların üstesinden gelerek küresel hizmet ticaretinin refahını ve gelişmesini gerçekleştirdiği gibi, küresel ekonominin bir an önce canlanmasına katkı sağladığı sinyallerini verdi.

"Küresel ekonomi açılırsa büyür, içe kapanırsa küçülür!" Bu insan toplumunun kalkınma kuralıdır.

Hizmet sektörü, daha açık, kapsamlı ve şeffaf bir ortama ihtiyaç duyuyor.

28 Mayıs 2012 tarihinde düzenlenen ilk Beijing Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı(CIFTIS)küresel hizmet ticaretinde yatırım ve iş birliğine örnek teşkil etti. 8 yıl sonra, 50 metrekare alandan 200 bin metrekareye büyüyen fuar alanı ise, Çin'in kapılarını dünyaya daha çok açtığı anlamına geliyor.

Cumhurbaşkanı Xi, 2019 Çin Uluslararası Ticaret Fuarı'na gönderdiği tebrik mesajında, üst düzey dışa açılmayı uygulayacak Çin'in ticarette çok taraflılığı kararlılıkla desteklemenin yanı sıra, daha güzel bir iş ortamı kurmak için yabancı sermayenin piyasaya girişini genişleteceği taahhüdünde bulundu.

Geçtiğimiz yıl, Çin hükümeti negatif listeyi azaltarak iş ortamını sürekli olarak iyileştirdi. Çin'de piyasaya giriş genişletilirken kaliteli hizmet ithalatı çoğaltıldı.

Halihazırda Çin'de hizmet ticareti inovasyon ve kalkınma pilot bölgelerinin sayısı ise 17'den 28'e yükseldi.

Xi Jinping, "Dijitalleşme, ağ oluşturma ve bilişimleşme trendini takip etmeli ve 'dijital uçurum'u ortadan kaldırmak ve hizmet ticaretinin dijitalleşmesini desteklemek için birlikte çalışmalıyız." dedi.

2020 Çin Uluslararası Ticaret Fuarı'nda ziyaretçiler, dijital teknolojileri yakından yaşadı.

2020 Çin Uluslararası Ticaret Fuarı'nın kapsamlı sergi bölgesinde bir ziyaretçi şeffaf televizyonu izliyor.  

Salgın nedeniyle fuar alanına gidemeyen misafirler için FTC dijital platform online hizmet fonksiyonları sunuyor.

2020 Çin Uluslararası Ticaret Fuarı'nda bir ziyaretçi robot yardımıyla "Çin tıbbı masajı" yaptırıyor.

Belçika Sybex Çin-Avrupa İş Danışmanlığı Şirketi CEO'su Frederick Baldan, yenilikçi firmalara büyük destek sağlayan Çin'in artık dünyada en büyük inovasyon gücüne sahip ülkelerden biri olduğunu söyledi. 2020 Çin Uluslararası Ticaret Fuarı ise, ileri teknoloji kullanarak inovasyona dayalı kalkınmaya ve endüstriyel gelişmeye yeni fırsatlar getirdi.

Cumhurbaşkanı Xi, 2020 Çin Uluslararası Ticaret Fuarı vesiyesiyle dünya halklarına hizmet ticaretindeki son gelişme ve atılımların sunulacağını belirtti.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2018'den sonraki beş yıl içinde Çin'in hizmet ithalatının kümülatif ölçeği 2,5 trilyon ABD Dolarını aşacak ve küresel hizmet ithalatının yüzde 10'undan fazlasını oluşturacak. Bu aynı zamanda küresel hizmet ithalatının büyümesine yüzde 20'den fazla katkıda bulunacak.

Fuara 148 ülke ve bölgeden uluslararası kuruluşlar, yabancı ticaret dernekleri ve işletmeler katıldı.

Çin piyasası aynı zamanda dünyanın fırsatıdır.

Bu yıl Çin'in salgın sınavını başarıyla geçmesiyle birlikte, Fitch ve Moody's gibi uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Çin ekonomisine dair büyüme beklentisini yükseltti.

Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi Başkanı ve CEO'su Peter Buck, bu kritik dönemde yapılan 2020 Çin Uluslararası Ticaret Fuarı'nın küresel ticareti geliştirerek küresel ekonominin canlanmasına güven katacağına işaret etti.

Tıpkı Cumhurbaşkanı Xi'nin dediği gibi, elele vererek kararlı adımlar atalım, sonunda insan tarihindeki bu zor dönemi geçeceğiz ve daha parlak bir geleceğe kavuşacağız!