10. Doğu Asya Zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısı gerçekleşti

10. Doğu Asya Zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısı gerçekleşti

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, çarşamba günü video bağlantısı aracılığıyla 10. Doğu Asya Zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısına katıldı. Wang, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Güney Çin Denizi'nin askeri bir alana çevrilmesinde en büyük itici gücü haline gelmesine yol açtığından söz etti. Wang, ABD'nin istişare ve diyalog yolundan sapıp askeri alanda varlığını artırarak bölgeye anlamsızca entegre olmak istemesinin Güney Çin Denizi'nde tehlike yarattığını söyledi.

Wang, son Avrupa gezisi sırasında yaptığı gibi, Çin'in farklılıkları bir araya getirme, dayanışmayı teşvik etme, ekonomik küreselleşme ve çok taraflılığı destekleme mesajını toplantıda iletti. Beijing'in Asyalı komşularının salgın sonrası ekonomik toparlanmaya karşı mücadelesine iş birliği ve katkı vaadini yineledi. Ardından daha büyük, daha derin bölgesel dayanışma ve entegrasyon çağrısında bulundu.

Çin'in Güney Çin Denizi meselelerindeki konumunu tekrar teyit eden Wang, pay sahibi Asyalı komşuların bunları kendi başlarına çözebileceklerini vurguladı. ABD de dâhil olmak üzere bölge dışındaki ülkelerin "istek ve beklentilere tam olarak saygı göstermesi" ümidini dile getirdi.

BÖLGE ÜLKELERİ ORTAK FİKRE SAHİP

Bu söylemler zaten bölgedeki ülkeler arasında ortak bir fikir birliği. Ancak ABD yönetimi, bölgedeki ülkeleri Çin'e karşı koymak için elinden geleni yaparken, bölgede artık istenmediğinin de farkına varmalı.

Bölgedeki ülkeler Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarı sürdürmek isteseler de, Washington'ın oyununa dâhil etmemeleri gerekecek.

Washington, bölgedeki amaçlarına ulaşamayacak. İsteği ne olursa olsun Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrar bölge ülkeleri tarafından inşa edilecek. ABD ve hegemonyası adına attığı adımlar Güney Çin Denizi'nde boğulup yok olmaya mahkum olacak.

Kaynak: China Daily