Yeditepe Üniversitesi'nde Konfüçyüs Enstitüsü Açılış Töreni Yapıldı

Yeditepe Üniversitesi'nde Konfüçyüs Enstitüsü Açılış Töreni Yapıldı
Yeditepe Üniversitesi'nde Konfüçyüs Enstitüsü Açılış Töreni Yapıldı
Yeditepe Üniversitesi'nde Konfüçyüs Enstitüsü Açılış Töreni Yapıldı
Yeditepe Üniversitesi'nde Konfüçyüs Enstitüsü Açılış Töreni Yapıldı

Çin Halk Cumhuriyeti Nankai Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi ortaklığında kurulan Konfüçyüs Enstitüsü'nün açılış töreni bugün gerçekleşti. 

Açılış konuşmasını, Yeditepe Üniversitesi Rektörü Canan Aykut Bingöl yaptı. Konuşmasında, on yıldır bu konuda çalışmalar yapıldığını ve Çince derslerinin devam ettiğini belirterek, Nankai Üniversitesi'ne desteğinden ötürü teşekkür etti. 

İstek Vakfı ve Yeditepe Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan, konuşmasında, ilk astronot aya ayak basınca, "benim için küçük ama insanlık için büyük bir adım demişti, bu açılış da böyle bir adım ve burası ülkemin insanının 7000 kilometre ötedeki bir halkın dilini öğrenmesini sağlayacak" dedi. Dalan, "eski İpek Yolu, Çin'den başlayıp İstanbul'da sona eriyordu ve bu ilişki o kadar önemli ki İpek Yolu'yla gelen tüccarlar ile Avrupa'dan gelen tüccarların buluşma noktasının Kapalı Çarşı olduğunu dile getirdi ve burası dünyanın buluşma merkeziydi" diye konuştu. O zamanlarda devletler sınırlarının şimdiki kadar kesin bir şekilde kapatılmamış olduğunu, ama günümüzde ayrılıkçılığın çok arttığını vurgulayan Bedrettin Dalan, MÖ 500'de Konfüçyüs hepimizin bir olduğunun farkına vardığını ve kavgayı değil sevgiyi paylaşmanın yolunun da karşılıklı olarak dillerimizi öğrenmekten geçtiğinin üzerinde durdu.

Nankai Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yang Kexin konuşmasında, iki ülke arasındaki politik, ticari ve kültürel iletişiminde büyük rol oynayacağını düşündüğü Konfüçyüs Enstitüsü'nün Nankai Üniversitesi'nin de desteğiyle daha iyi bir konuma geleceğini dile getirdi.

Törende konuşan Çin'in İstanbul Başkonsolosu Qian Bo'nun okuduğu Çin Konfüçyüs Enstitüsü'nden gelen tebrik mektubunda; Çin – Türk dostluğunu pekiştiren tüm girişimleri kutladıklarını, Nankai ve Yeditepe Üniversitelerinin el ele Çin-Türk ilişkilerine büyük katkı sağlayacağını düşündükleri yazılanlar arasındaydı.

Son olarak da Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang yaptığı konuşmaya, yeniliği benimseyen ve Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan Nankai Üniversitesi ile Atatürk İlkelerine bağlı, laik, inovasyon ve teknoloji bilen gençler yetiştiren Yeditepe Üniversitesi el ele vererek Konfüçyüs Enstitüsünü kuruşunu, "sağlam adımlar uzağa götürür" deyimiyle açıkladı. Ayrıca Büyükelçi Yu, dünyanın çoklu kültüre entegre olurken dilleri öğrenmenin önem kazandığını, farklı ırk, inanç sistemleri olan ülkelerin birleşebileceğini vurguladı. 

Sahnede kurdelenin de kesildiği açılış törenine, Çin Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Zhu Zihao, Çin İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Chen Su, Yeditepe ve Nankai Üniversitesi'nin yanısıra, Okan Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesinin Konfüçyüs Enstitüsü'nden yetkililer ve öğretmenler katıldı.