“Yangınlar büyük ölçüde kontrol altında”

“Yangınlar büyük ölçüde kontrol altında”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "190 araç ve 650 personelle yangına müdahale ediyoruz. Yangınlar büyük ölçüde kontrol altında diyebiliriz." ifadelerini kullandı.

Bakan Pakdemirli, örtü yangınlarının devam ettiği Köprübaşı ve Dernekpazarı ilçelerinde incelemelerde bulundu.

Pakdemirli, gazetecilere yaptığı açıklamada, Köprübaşı'nda 4, Dernekpazarı'nda ise 6 mahallenin yangından en çok etkilenen yerler olduğunu söyledi.

Bu bölgelerde 14 mezra evin yandığını ifade eden Pakdemirli, "Bu bölgedeki hasarın örtü yangını olmasına rağmen 30 hektar civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Yerleşim yerleriyle ilgili dün bir risk yaşandı. Özellikle Dernekpazarı'nın Günebakan Mahallesi'nde 9 ev tahliye oldu ancak şu an itibarıyla yerleşim yerlerine de geri dönüş oldu ve yerleşim yerleriyle alakalı herhangi bir risk kalmamış oldu." dedi.

Pakdemirli, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Dün çok aleyhimizde olmasına rağmen bugün hem rüzgâr hem ısı hem de nem tarafında meteorolojik koşullar lehimize dönmüş vaziyettedir. İnşallah sabah saatlerine doğru da çiyin de olmasıyla beraber meteorolojik şartların tamamen lehimize dönmesini bekliyoruz. Yerleşim yerlerinde herhangi bir riskimiz yok. Trabzon genelinde 190 araç, 650 personelle beraber yangına müdahale ediyoruz. Yangınlar şu an itibarıyla büyük ölçüde kontrol altında diyebiliriz ama konuyla ilgili daha geniş bir açıklama yapmamız gerekirse, bu açıklamaları da sabah saatlerinde yapıyor olacağız."