Xinjiang'da Turizm Altın Çağını Yaşıyor

Xinjiang'da Turizm Altın Çağını Yaşıyor

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin tamamı turizmde altın çağını yaşıyor. Yılın ilk 9 ayında bölgenin ağırladığı yerli ve yabancı turist sayısı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 40 arttı.

Urumçi'de Nanshan turizm bölgesinde yer alan İpek Yolu Uluslararası Tatil Merkezi'nde bu yıl ormanda yürüyüş ve teleferik gibi gençlerin ilgisini çeken programlar gerçekleştirildi. Bu etkinlikler özellikle hafta sonları turist akınına uğradı.

İpek Yolu Uluslararası Tatil Merkezi'nde bu sene hızlı teleferik ve kaya tırmanışı gibi etkinlikler de hazırlandı. Daha önce kış turizmiyle dikkatleri çeken bölge şimdi farklı eğlenceler de sunuyor.

Turizmin çeşitlenmesi Xinjiang'da diğer bölgelerde de yayılıyor. Turistler Xinjiang'da seyahat ederken daha fazla etkinliğin keyfini çıkarabiliyor Shenzhen'den gelen turist Wei Xiaolin, Kaşgar tarihi kentinde maddi olmayan kültür miraslarının ilgisini çektiğini belirtiyor.

Kaşgar Turizm Müdür Yardımcısı Deng Zhiyong, bu sene Kaşgar'da 15 farklı özellik taşıyan sokak oluşturularak 50 bin kişilik istihdam yaratıldığını söyledi.

Tüm bunlar Xinjiang'da turizme hız kazandırdı. Xinjiang'a giden turistlerin sayısı gözle görülür şekilde artıyor.

Xinjiang Turizm Geliştirme Komitesi tarafından açıklanan rakamlara göre, bu yılın Ocak-Eylül aylarında Xinjiang'ın kabul ettiği yerli ve yabancı turistlerin sayısı 130 milyonu buldu. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 38,15 arttı.

Turizmle harcamaları 216 milyar 369 milyon yuanı bularak geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 39,6 büyüdü.

Çin Komünist Partisi'nin Xinjiang Turizm Geliştirme Komitesi Sekreteri Hou Hanmin, turizmin Xinjiang ekonomisini geliştiren önemli bir itici güç haline geldiğini belirtti.

Havanın soğumasına rağmen, Xinjiang'da turizmin sıcaklığı azalmadı. Xinjiang, tüm bölgeleri kapsayan turizmde yeni bir döneme giriyor.