“Xinjiang'da terörle mücadelede sonuçlar alınıyor”

“Xinjiang'da terörle mücadelede sonuçlar alınıyor”

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Başkanı Şöhret Zakir, Xinjiang'da bütün alanlarda ilerlemelerin sürdürüldüğünü ve terörle mücadele ile istikrarı koruma çalışmalarından sonuçlar alınmaya başlandığını belirtti.

Zakir kısa bir süre önce basına verdiği demeçte, Xinjiang ekonomisinin şu anda istikrarlı bir şekilde geliştiğini ve çeşitli etnik gruplara mensup halkın yaşam koşullarının iyileştiğini ifade etti.

"Terörizm, bölücülük ve köktendincilik" olarak adlandırılan "üç kötü gücün" 1990'lı yıllardan bu yana yurtiçinde ve yurtdışında binlerce şiddetli terör olayı planlayıp düzenlediğinin altını çizen Zakir, bu eylemlerin çok sayıda sivil ile emniyet görevlisinin ölümüne ve büyük miktarda mal kaybına yol açtığını vurguladı.

Zakir, Çin hükümetinin böyle ciddi bir durumla karşılaşılması sonucunda ve vatandaşların terör suçlarına darbe indirilmesi talepleri üzerine kararlı önlemler aldığına işaret etti.

Xinjiang hükümetinin ÇKP Merkez Komitesi önderliğinde istikrarlı toplum ve kalıcı asayiş şeklindeki hedefleri kararlı bir şekilde yerine getirdiğini kaydeden Zakir, terörle mücadelede ve istikrarı korumada son yıllarda önemli ilerlemeler elde ettiklerini dile getirdi.

Zakir, "Bugün Xinjiang'da kamu güvenliği belirgin şekilde iyileşti, köktendinciliğin yayılması etkin şekilde önlendi, etnik gruplara mensup vatandaşların asayiş hisleri de gözle görülür şekilde yükseldi." ifadelerini kullandı.