Xi'den Taihu Dünya Kültür Forumu'na Tebrik

Xi'den Taihu Dünya Kültür Forumu'na Tebrik

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'de başlayan "Taihu Dünya Kültür Forumu 5. Yıllık Toplantısı"na bir tebrik mesajı gönderdi.

Xi mesajında, medeniyetler arasındaki iletişim ile karşılıklı öğrenimin insanlık uygarlığının ilerlemesinin ve dünya barışı ile gelişiminin önemli bir itici gücü olduğuna işaret etti.

Xi, toplantının ana temasının "Medeniyetler Diyaloğu: İnsanlığın Kader Ortaklığının Oluşturulması" olarak belirlenmesinin, çeşitli taraflar arasındaki iletişimin yoğunlaştırılmasına, fikir birliklerinin toplanmasına, işbirliğinin derinleştirilmesine ve dünya medeniyetleri arasındaki iletişim ile karşılıklı öğrenimin ilerletilmesine yardımcı olacağını dile getirdi.

Çin'in karşılıklı saygı, adalet ile işbirliği ve ortak kazanca dayalı bir yeni tip uluslararası ilişkiler oluşturulmasında ısrar ettiğini vurgulayan Xi, dünya ülkelerine el ele vererek, insanlığın kader ortaklığını inşa etme çağrısında bulundu.

Xi, medeniyetlerin iletişim sayesinde renklendirildiğini ve karşılıklı öğrenim sayesinde de zenginleştiğini ifade etti.

Xi, Çin'in uluslararası toplumla birlikte, farklı medeniyetler arasında karşılıklı saygı ile uyumu pekiştirmeye ve gelişme fırsatlarını paylaşırken tehditleri de beraber göğüsleyerek, daha güzel bir dünya inşa etmeye hazır olduğunu kaydetti.