Xi ve Macron'dan Çin-Fransa Deniz Uydusu'na Kutlama

Xi ve Macron'dan Çin-Fransa Deniz Uydusu'na Kutlama

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çin-Fransa Deniz Uydusu'nun başarıyla fırlatılması vesilesiyle birbirlerine kutlama mesajı gönderdi.

Xi Jinping mesajında, uzay alanındaki işbirliğinin Çin-Fransa kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin önemli kısımlarından biri olduğuna dikkat çekti.

Çin-Fransa Deniz Uydusu'nun başarıyla fırlatılmasının iki ülkenin uzay alanındaki işbirliğinin son meyvesi olduğunun altını çizen Xi, uydunun, deniz ortamının incelenmesi, iklim değişikliğiyle mücadele, afetlerin önlenmesi ve zararlarının azaltılması gibi alanlarda önemli rol oynayacağını vurguladı.

Xi, Çin'in Fransa'yla ilişkilere büyük önem verdiğini ve Fransa ile birlikte iki ülke arasında her alanı kapsayan iletişim ve işbirliğini hızlandırmayı arzuladıklarını kaydetti.

Xi ayrıca, Çin ve Fransa arasında kalıcı ve sıkı kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini daha üst düzeye taşmak ve iki ülke ile halklarına daha çok yarar getirmek için ortaklaşa çaba harcamaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Emmanuel Macron ise mesajında, Fransa-Çin Deniz Uydusu'nun başarıyla fırlatılmasının, iki ülke arasındaki uzay işbirliğinde atılan önemli bir adım olduğuna işaret etti.

Söz konusu proje ile iki ülkenin uzay kuruluşlarının ve çalışanlarının harcadığı çabaların karşılığının alındığını vurgulayan Macron, Fransa ve Çin'in uluslararası toplumun iklim değişikliğiyle mücadelesini hızlandırma konusundaki aktif iradesini ortaya koyduğunu ifade etti.

Uzay alanındaki işbirliğinin ikili stratejik işbirliğinin önemli bir parçası olduğunu belirten Macron, Fransa'nın Çin'le uzay ve iklim değişikliğiyle mücadele alanlarındaki iletişim ve işbirliğini derinleştirmeye devam etmeyi temenni ettiğini sözlerine ekledi.