Xi, Putin'in Özel Kalem Müdürü Vaino'yu Kabul Etti

Xi, Putin'in Özel Kalem Müdürü Vaino'yu Kabul Etti

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin ve Rusya'nın, iki ülke arasındaki olgun ve sağlam ortaklık ilişkisine daha fazla değer vermesi gerektiğini belirtti.

Xi Jinping, Beijing'de Rusya Devlet Başkanı Özel Kalem Müdürü Anton Vaino'yle yaptığı görüşmede Çin-Rusya ilişkilerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Çin ile Rusya arasındaki ilişkilerin tarihin en iyi döneminde bulunduğuna işaret eden Xi, iki ülke arasında varılan fikir birliklerinin bir an önce yerine getirilmesinin öneminin altını çizdi.

Xi, Çin ile Rusya'nın enerji ve inovasyon gibi alanlardaki işbirliğini derinleştirmesi, Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Avrasya Ekonomik Birliği'nin kenetlenmesini hızlandırması gerektiğini vurguladı.

İki ülke arasında uluslararası konulardaki temas ve eşgüdümün güçlendirilmesi önemine dikkat çeken Xi, yeni aşamada Çin ile Rusya arasındaki üst düzey temasların iyi bir şekilde planlanarak ikili ilişkilerin yeni seviyeye taşınması gerektiğini dile getirdi.

Xi, ÇKP Merkez Komitesi Özel Kelem Müdürlüğü ile Rusya Devlet Başkanı Özel Kalem Müdürlüğü arasındaki işbirliği mekanizmasının iki taraflı iletişimin en özel kanallarından biri olduğunu söyledi.

Xi, iki müdürlüğün beraber çaba harcayarak, ikili ilişkilere daha iyi hizmet etmesi gerekiğini kaydetti.

Anton Vaino ise, Rusya'nın dış ilişkilerinde Çin'le mevcut stratejik işbirliğine şüphesiz öncelik verildiğini belirtti.

Vaino, ÇKP Merkez Komitesi Özel Kelem Müdürlüğü ile işbirliğini güçlendirerek, iki ülke liderleri arasındaki fikir birliklerini yerine getirip, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin gelişmesine yeni katkılar sunmaya hazır olduklarını ifade etti.