Xi Jinping'den Uluslararası Adli İş Birliğini Güçlendirme Çağrısı

Xi Jinping'den Uluslararası Adli İş Birliğini Güçlendirme Çağrısı

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin hükümetinin hukukun üstünlüğü ilkesine büyük önem verdiğini ve diğer ülkelerle adli iş birliğini güçlendirmeyi istediğini söyledi.

Xi Jinping, başkent Beijing'de bugün başlayan 22. Uluslararası Savcılar Birliği Yıllık Toplantısı'na bir tebrik mesajı gönderdi.

Xi Jinping, kamu çıkarlarının temsilcileri olarak savcıların omuzlarında büyük bir sorumluluk bulunduğuna vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Xi, güvenilir, adil, uyumlu ve hukukun üstün olduğu bir toplumsal yapı inşa edilmesine odaklanılacak toplantının, ilgili ülkelerde hukuki yönetimin ilerlemesi için de çok önemli olduğunun altını çizdi.

Diğer ülkelerin deneyimlerinden faydalanmayı istediklerine dikkat çeken Xi Jinping, toplantıya katılan savcıların, bu etkinlikte kendi tecrübelerini paylaşmalarını, adli iş birliğini derinleştirmelerini, insanoğlunun barış ve kalkınma çalışmalarına yeni katkılar yapmalarını talep etti.

Çin hükümetinin hukukun üstünlüğü ilkesine büyük önem verdiğini belirten Xi Jinping, gönderdiği mesajda, ülkede yasama çalışmaları bilimsel yollarla ilerletilirken, kanunların sıkı şekilde uygulanmasına, yargıda adalete ve yasalara tamamen uygunluğa dikkat edildiğini söyledi.