Xi Jinping, Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile Görüştü

Xi Jinping, Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile Görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'de ülkeye resmi ziyarette bulunan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir araya geldi.

Xi Jinping görüşmede, Çin-Rusya ilişkilerinin bu yıl yüksek seviyede geliştiğini ve iki ülke arasındaki karşılıklı siyasi güvenin en yüksek seviyeye ulaştığını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile son beş ayda üç kez görüştüklerini anımsatan Xi, bu görüşmelerin ikili ilişkilerin yüksek seviyesini ve özel anlamını yansıttığına işaret etti.

Xi Jinping, Çin ile Rusya'nın, birbirini en önemli stratejik ortağı ve diplomatik önceliği olarak görmesi gerektiğini vurgulayarak, son dönemde iki taraf arasında her alanı kapsayan işbirliğinde zengin sonuçlar elde edildiğini kaydetti.

Çin ile Rusya arasında uluslararası konulardaki koordinasyonun arttırıldığını dile getiren Xi, iki ülkenin dünyada barış ve istikrar sağlanmasında önemli bir yapıcı güç haline geldiğinin altını çizdi.

Xi ayrıca, Çin-Rusya ilişkilerinin büyük ve komşu ülkeler arasındaki ilişkiler için de iyi bir örnek oluşturduğunu kaydetti.

Gelecek yılın Çin ile Rusya arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıldönümü olduğunu hatırlatan Çin Cumhurbaşkanı, Çin'in bu vesileyle Rusya'yla, kapsamlı işbirliği ile karşılıklı desteği güçlendirmeye ve ikili kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerini yeni bir düzeye taşımaya hazır olduğuna vurgu yaptı.

Xi, Çin ve Rusya orduları arasındaki ilişkilerin de ikili ilişkilerdeki yüksek seviye ile özelliği yansıtabilen önemli bir gösterge ve stratejik işbirliğinin önemli bir dayanağı olduğunu aktardı.

Son yıllarda iki ordunun ortak askeri tatbikat, askeri eğitim ve yarışma gibi alanlardaki işbirliğinin sürekli derinleştiğini ifade eden Xi, bu alanda birçok olumlu sonuçun da alındığını bildirdi.

Xi, iki ordunun ortak güvenlik tehditlerini göğüslemek amacıyla işbirliği seviyesini yükselterek, kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerine güçlü destek vermesini temenni ettiğini dile getirdi.

Xi daha sonra, Çin ve Rusya'nın stratejik işbirliğini devamlı derinleştirerek, uluslararası düzenin istikrarını beraber koruyacağını, ayrıca iki ülkenin ortak çıkarlarını savunacağını söyledi.

Sergey Şoygu ise, Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in önemli liderliklerinin iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ile ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesinin en önemli temeli olduğuna dikkat çekti.

Şoygu, Rusya'nın iki ülke ve iki ordu arasındaki ilişkileri geliştirmeye büyük önem vererek, Çin'le beraber stratejik işbirliğini yoğunlaştırmayı, askeri işbirliği seviyesini yükseltmeyi ve çeşitli güvenlik tehditlerini göğüsleme kabiliyetlerini güçlendirmeyi arzuladığına vurgu yaptı.

Şoygu son olarak, ortak çıkarlarının yanı sıra, uluslararası ve bölgesel barış ile istikrarı savunmak için katkıda bulunmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.