Xi Jinping: Köprü, Çin'in çalışkanlığını ve inovasyon gücünü gösteriyor

Xi Jinping: Köprü, Çin'in çalışkanlığını ve inovasyon gücünü gösteriyor

Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü bu sabah törenle hizmete açıldı.

Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü'nün açılış töreni bugün Guangdong eyaletinin Zhuhai kentinde düzenlendi.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri, Çin Cumhurbaşkanı ve Merkezi Askeri Komisyon Başkanı Xi Jinping, törene bizzat katılarak köprünün hizmet girdiğini duyurdu. Xi, ÇKP Merkez Komitesi adına, köprünün tasarımı, inşası ve yönetimine katılan personele içten teşekkürlerini ifade etti.

Törenden sonra arabayla köprüden geçiş yapan Xi Jinping, köprünün yönetim ve inşasında görev alan temsilcileri kabul ederken yaptığı konuşmada, köprünün inşasının Çin'in çalışkanlığını, kapsamlı devlet gücünü ve inovasyon kabiliyetini yansıttığı söyledi.

Xi, büyük önem taşıyan bu köprünün iyi yönetilmesi gerektiğine dikkat çekerek, bölgede ekonomik gelişmeye güç katılacağını savundu.

Lingdingyang Körfezi üzerinde kurulan Hong Kong-Zhuhai-Makao köprüsü, doğu tarafında kalan Hong Kong ile batı tarafında kalan Zhuhai ve Makao'yu birbirine bağlıyor.

55 kilometre uzunluğundaki köprü, 3 tarafın işbirliğiyle inşa edilen deniz üzeri ulaştırma projesi niteliğinde ve kendi türünde dünyanın en uzun köprüsü.