Xi, Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na Katılacak

Xi, Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na Katılacak

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in bu sene ilk kez düzenlenecek Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılımı hakkında bilgi verildi.

Çin Ticaret Bakanlığı'nın Uluslararası Ticaret Müzakereleri Temsilcisi ve Bakan Yardımcısı Fu Ziying toplantıda yaptığı açıklamada, 1. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın 5-10 Kasım günlerinde Shanghai'de yapılacağını söyledi.

Fu, fuarın açılış törenine Cumhurbaşkanı Xi Jinping dışında, yaklaşık 150 ülke ve bölgenin siyaset, sanayi ve ticaret çevrelerinden şahsiyetler ile ilgili uluslararası örgütlerden yetkililerin katılacağını dile getirdi.

Xi Jinping ve eşinin 4 Kasım'da konuklar onuruna yemek vereceğini dile getiren Fu, 5 Kasım sabahı ise Xi'nin fuarın açılış töreninde konuşma yapacağını ve yabancı liderlerle birlikte ülke stantlarını gezeceğini belirtti.

Fu ayrıca, fuar sırasında Xi'nin bazı yabancı ülkelerin liderleriyle görüşeceğini de kaydetti.

Fu konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Çin Uluslararası İthalat Fuarı pek çok konuda önemli rol oynayacak. Birincisi, ekonominin küreselleşmesini hızlandırmaya katkılarda bulunacak. Ayrıca, dünya ülkeleri arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini derinleştirmek için koşullar oluşturacak. İnsanların güzel hayata yönelik ihtiyaçlarını karşılama yollarını genişletecek ve Çin'in reform ve dışa açılmasına bir dinamizm katacak."

Fuarın ülke stantları bölümünde 82 ülke ile 3 uluslararası örgütün 71 stant kurması bekleniyor. Ayrıca işletme stantları bölümünde ise 130'dan fazla ülkeden 3 bini aşkın işletmenin ürünlerini sergileyeceği belirtiliyor.

Dünyada ithalat teması altında düzenlenen ilk devlet düzeyindeki fuar niteliğine sahip etkinlik kapsamında ayrıca, beş gün boyunca Hongqiao Uluslararası Ekonomi ve Ticaret Forumu düzenlenecek.