Xi: Çin-İngiltere ilişkilerinde 'altın çağ' yaratacağız

Xi: Çin-İngiltere ilişkilerinde 'altın çağ' yaratacağız

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, başkent Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda İngiliz The 48 Group Club Başkanı Stephen Perry ile görüştü.

Xi Jinping görüşmede, 1950'li yılların başlarında Batılı ülkelerin yeni kurulan Çin Halk Cumhuriyeti'ne ticaret ablukası uyguladığı zamanlarda, onlarca İngiliz iş insanının Perry'nin babası önderliğinde zorlukların üstesinden gelerek, Çin'e ulaştığını hatırlattı.

Xi, Çin halkının, o zor günlerinde Çin ile İngiltere arasındaki ekonomik ve ticari iletişime tarihi katkılarda bulunan eski dostlarını hiç unutmayacağını ifade etti.

The 48 Group Club'ın Çin ile İngiltere arasındaki dostluk için çaba harcamaya devam ettiğine dikkat çeken Xi, bütün tarafların ortak çabalarıyla, iki ülke arasındaki dostluğun daha da sağlamlaşacağını kaydetti.

Bu sene Çin'de reform ve dışa açılma uygulamalarının 40. yıldönümü olduğuna işaret eden Xi, Çin'in ekonomik ve sosyal gelişmesinde 40 sene boyunca kaydedilen büyük başarıların reform ve dışa açılma konusundaki kararlılığı daha da güçlendirdiğini söyledi.

Xi, Çin'in şu anki durumda, ticaretin serbestleşmesini ve ekonominin küreselleşmesini daha kararlı şekilde destekleyeceğini dile getirdi.

Xi, dünya barışını kararlılıkla savunan Çin'in, insanlığın kader ortaklığını oluşturma konusunda ve gelişen ülkeler arasındaki dostluk ilişkilerini geliştirmede ısrar ederek, Çin-İngiltere ilişkilerinde "altın çağ" yaratmak için çalıştığını ifade etti.

Geçen 40 yıl içinde Çin'in kalkınmasında dünyanın dikkatini çeken büyük başarılar kazanıldığına dikkat çeken Stephen Perry ise, Çin'e özgü sosyalizmin kendisinde derin izler bıraktığının altını çizdi.

Çin'in kendi hedeflerini muhakkak gerçekleştireceğine inandığını ifade eden Perry, The 48 Group Club'ın, Çin'in dış dünya ile temaslarını arttırmayı amaçladığına işaret ederek, Çin'in kalkınma sürecine daha büyük katkı yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifi ve insanlık için kader ortaklığı düşüncesini olumlu değerlendirdiklerini vurgulayan Perry, küreselleşmeye, dışa açık küresel ekonomi inşasına ve Kuşak ve Yol çerçevesinde İngiltere ile Çin arasındaki işbirliğinin ilerletilmesine destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.