Wang Yi'den ABD'ye “Kazan-Kazan” İş Birliği Çağrısı

Wang Yi'den ABD'ye “Kazan-Kazan” İş Birliği Çağrısı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin ve ABD'nin "kazan kazan" işbirliği yolunu takip etmesi gerektiğini belirtti.

Wang Yi, bugün Beijing'de ülkeyi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştü.

Wang Yi görüşmede, "ABD, son dönemde bir yandan Çin'e yönelik ticaret çatışmasını arttırırken, diğer yandan da Taiwan sorununda Çin'in hakları ile çıkarlarını zedeleyen eylemlerde ve Çin'in iç ve dış politikalarına yönelik asılsız suçlamalarda bulunuyor," ifadesini kullandı.

Wang Yi, ABD'nin söz konusu girişimlerinin iki ülke arasındaki karşılıklı güvene zarar vererek ikili ilişkilerin geleceğini gölgelediğini ve iki ülke haklarının çıkarlarına da aykırı olduğunu kaydetti.

ABD'den derhal asılsız açıklama ve eylemlerini durdurmasını isteyen Wang Yi, Çin ve ABD'nin birbiriyle çatışan ve zıtlaşan bir yol yerine işbirliği ve ortak kazanca dayalı bir yolu takip etmesi gerektiğini vurguladı.

Pompeo'nun ziyaretinin amaçlarından birinin Çin ile Kore Yarımadası sorunu gibi önemli bölgesel sorunlar hakkında görüşmek olduğuna işaret eden Wang Yi, bunun iki büyük ülke ve BM Güvenlik Konseyi'ne daimi üye ülkeler olan Çin ve ABD'nin temas ve işbirliğini güçlendirmesi ile uluslararası sorumlulukları üstlenme gerekliliği ve önemini de yansıttığını hatırlattı.

İkili işbirliğinin sağlıklı ve istikrarlı ilişkilere dayanması gerektiğini vurgulayan Wang Yi, Pompeo'nun Beijing ziyaretinin söz konusu amaca ulaşılmasını sağlamakta olumlu rol oynamasını arzuladığını ifade etti.