Wang Yi, Güney Kore'li Mevkidaşıyla Görüştü

Wang Yi, Güney Kore'li Mevkidaşıyla Görüştü

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün New York'taki BM genel merkezinde Güney Kore'li mevkidaşı Kang Kyung-wha ile bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede yaptığı konuşmada, Çin'in Güney Kore'nin (Kore Cumhuriyeti-KC) ulusal güvenliğini koruma ihtiyacını anlayışla karşıladığının, ancak Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) sistemini konuşlandırmasına kararlılıkla karşı çıktıklarının altını çizdi.

THAAD'ın Seul'ün öz savunma gereksinimini aşarak Çin'in stratejik çıkarlarını doğrudan ihlal ettiğine dikkat çeken Wang, Güney Kore'nin Çin'in endişelerine ve hassasiyetine önem vermesi, soruna rasyonel yaklaşması ve ikili ilişkileri kısıtlayan bu engeli ortadan kaldırması gerektiğini söyledi.

Kore Yarımadası'ndaki nükleer soruna da değinen Wang Yi, Çin'in sunduğu Güney Kore'nin ABD ile askeri tatbikatlarını, Kuzey Kore'nin (Kore Demoratik Halk Cumhuriyeti) de nükleer denemelerini durdurmaları önerisini Seul'ün titizlikle gözden geçirerek gerginliğin yumuşatılmasına katkı sağlamasını istedi. Wang Yi, Yarımada'nın nükleerden arındırılması hedefine ulaşılmasında ısrarlı olduklarını ifade etti.

Kang Kyung-wha ise görüşmede, THAAD sorununu çözmek için Çin ile istişareyi yoğunlaştırmaya ve ikili ilişkilerin geliştirilmesine güç katmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Güney Kore Dışişleri Bakanı, öteden beri sorunun barışçı yollardan çözülmesinden yana olduklarını kaydederek, Yarımada'da bir savaşın yeniden yaşanmasını istemediklerini belirtti. Kang, Kore'nin nükleer silahsızlanması için çabalayacakları ve Yarımada'da taktik nükleer silahları konuşlandırmayacaklarına dair taahhüt verdi.