UNESCO: Kuşak ve Yol dünya halklarına fayda sağlıyor

UNESCO: Kuşak ve Yol dünya halklarına fayda sağlıyor

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) İpek Yolu Projesi Koordinatörü Hasan Raustle, Kuşak ve Yol inisiyatifinin, UNESCO'nun İpek Yolu projesinin hedefe ulaşmasına yardımcı olmakla kalmadığını, dünya halklarına da fayda getirdiğini kaydetti.

Umman Miras ve Kültür Bakanı'nın danışmanı olan Hassan Raustle, Umman'ın başkenti Maskat'ta düzenlenen 4. İpek Yolu Siber Platform Uluslararası Konferansı'na katıldı. Hassan Raustle, yaptığı konuşmada, Kuşak ve Yol inisiyatifinin ortak kazanç temelinde ilgili ülkelere büyük fayda sağladığını ve tüm ülkelerin dostça işbirliğini pekiştirdiğini belirtti.

Hassan Raustle, Kuşak ve Yol'un hem küresel ekonomik kalkınma hem de tüm ülkelerin kültür, miras ve eğitim gibi alanlardaki işbirliği için olumlu etkileri olduğunu ifade etti.

UNESCO'nun Körfez bölgesi ve Yemen işlerinden sorumlu yetkilisi Anna Paolini, Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifinin UNESCO'nun eğitim, bilim ve kültür yoluyla tüm ülkeler arasında işbirliğini teşvik etme amacına tamamen uyduğunu dile getirdi.

2 gün süren 4. İpek Yolu Siber Platform Uluslararası Konferansı, UNESCO, Umman Miras ve Kültür Bakanlığı ile Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlendi.

Çin, Umman, Almanya, Irak ve Tacikistan dahil olmak üzere 17 ülkeden gelen uzmanlar ve yetkililer konferansa katıldı.