Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Kars'ta

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Kars'ta
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Son 40 yıldır terör örgütlerini başımıza bela ederek bu birlikteliğimize halel getirmek için uğraşıyorlar. O da yetmedi İslam'ı kullanarak, sanki İslam'a hizmet ediyor deyip, yeni terör örgütleri türettiler. Çünkü biliyorlar ki bu milletin mozaiği, zamkı, yapıştırıcısı İslam kardeşliği." dedi.

Arslan, AK Parti'nin Kağızman ilçesi 6. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, milletin 15 Temmuz kalkışmasında bir ve beraber olup, diline, dinine, mezhebine, etnik yapısına ve kökenine bakmadan millet şuuruyla meydanlara inerek, hainlere ve dünyaya ders verdiğini belirtti. 

O gece birlik ve beraberliğin en güzel örneklerinin sergilendiğini vurgulayan Arslan, "Yüz sene önceki ruhun kaybolduğunu mu zannediyorsunuz? 15 yaşındaki gençlerde bu ruhun yok olduğunu mu zannediyorsunuz? 'Genlerimizde, yapımızda, birliğimizde, beraberliğimizde var' dediler ve bunu ispatladılar. Bunun bir dava olduğunu o gece bir kez daha ortaya koydular. Dolayısıyla bu davaya hizmet ederken 15 yıldır sorumluluk almış AK Parti kadroları, Sayın Cumhurbaşkanımız ve ekip arkadaşlarını hiç yalnız bırakmadılar." diye konuştu. 

Arslan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Atatürk gibi bir önder bu koltukta oturmuşsa, bu millete hizmet etmişse, demek ki benim hizmet sevdasıyla bu koltukta oturmam lazım." demesi gerektiğini ancak bunun tam tersini yaptığını aktararak, "Ama ne yazık ki koltuğa güç, destek veren, koltuğu büyüten bir anlayışla değil, koltuk sayesinde büyümeye çalışan bir anlayışla o koltukta oturdukları için, 'Yeter ki o koltuğa oturayım, koltuğa oturmak uğruna ülkemi de karalarım, Almanya'ya, Amerika'ya da şikayet ederim, yalan söylerim, iftira da atarım. Yaptıkları bu. Elbette ki bundan vazgeçmeleri lazım." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin büyümemesi için projelerine karşı çıkıldığını anlatan Arslan, şöyle devam etti:

"Eskiden bu coğrafyada Türkiye'ye bir rol biçiyorlardı, idareciler de onların istediği gibi hareket ediyordu. Dolayısıyla onlara hizmet ediyorlardı. İşte bu anlayış değişti Allah'a şükür. Recep Tayyip Erdoğan ve ekip arkadaşlarıyla bu anlayış değişti. Nasıl değişti? 'Ben milletimin, memleketimin, dünyadaki mazlumların, mağdurların menfaati neyi gerektiriyorsa ona göre hareket ederim, çalışırım, ona göre kararlar alırım. Ey dünya bunu böyle kabul et' dedi. Geçmişte de bu söylenebilirdi ama kabul görmezdi. Türkiye büyüyünce, güçlenince, Recep Tayyip Erdoğan'ın sözü dünyada kabul görmeye başlayınca 'Eyvah, onların dedikleri sadece sözde kalmıyor, aynı zamanda gerçekleşiyor' sözünü kullandılar. Hele ki 3. Havalimanı, Marmaray, Avrasya, Bakü-Tiflis-Kars, Osman Gazi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 25 bin kilometre bölünmüş yol gibi, hızlı tren, hatta  enerji, sanayi, orman su ve sağlıkta geldiğimiz noktayı gördüklerinde 'Eyvah, Türkiye çok güçleniyor, buna dur dememiz lazım. Bu coğrafyada istediğimiz gibi at oynatabilmek için' dediler."

- Irak'taki referandum

Arslan, yüzyıllardır bu coğrafyada insanların birbirine düşürülmeye çalışıldığını, aslında Kars'ın da buna çok güzel bir örnek olduğunu dile getirerek, "Bin yıldır bu coğrafyada Türk'ü var, Kürt, Terekeme, Azeri, Türkmenler var. Bin yıldır bu coğrafyada bu mozaik o kadar güzel tutmuş, kardeşlik o kadar güzel pekişmiş ki. Kız almış, kız vermiş, dost akraba olmuş. Bunu bozmak için bu birlikteliğimize, kardeşliğimize halel getirip, burası üzerinden ülkemizi vurmak için 100 yıldır uğraşıyorlar." dedi.

 Bu coğrafyada "at oynatmak" isteyenlerin farklı terör örgütlerini kullandığına işaret eden Arslan, şunları söyledi:

"Son 40 yıldır terör örgütlerini başımıza bela ederek bu birlikteliğimize halel getirmek için uğraşıyorlar. O da yetmedi İslam'ı kullanarak, sanki İslam'a hizmet ediyor deyip, yeni terör örgütleri türettiler. Çünkü biliyorlar ki bu milletin mozaiği, zamkı, yapıştırıcısı İslam kardeşliği. Bu sefer İslam'ı kötü gösterip DAEŞ üzerinden dinimizle ilgili bu birlikteliğimizi parçalamak üzerine yeni bir terör örgütü yaratmak istediler. O da yetmiyor, güneyimizde YPG, PYD diye yeni terör örgütleri yarattılar. Hep amaç, kardeşliğimize, birliğimize, beraberliğimize halel getirmek. Hiç kimse şöyle düşünmesin; onların derdi bu coğrafyada bu etnik yapıları sanki düşünüyormuş gibi görünüp birbirine düşürmek, bin yıldır süren kardeşliği bozmak. Bunun üzerinden tekrar bu coğrafyada istedikleri gibi at oynatmak."

Arslan, Irak'ta olaylar yaşandığını ve yapılan referandumu İsrail'in açıkça desteklediğini ifade ettiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

"Bin yıldır o coğrafyada yaşayan Filistinlinin gelmiş elinden toprağını almışsın, Gazze'de Filistinliye kan kusturuyorsun, 'Ben Irak'taki referandumu destekliyorum' diyorsun. Senin neyi desteklediğin belli. Sen kargaşayı, karışıklığı, kardeşi kardeşe vurdurmayı destekliyorsun. Destekledikleri, bu coğrafyadaki insanları, mazlumları mağdur etmek, onlara eziyet çektirmek, çocuklarına, eşlerine, anne ve babalarına kıymak, bu coğrafyayı daha fazla yangın yerine çevirmek. Ben de Kürt'üm. Irak'ta Kürt'ü düşündükleri için yapmıyorlar. Güneyde Kürt'ü düşündükleri için hendek kazmıyorlar. Tam tersine Kürt'e zarar verecekler, o bölgedeki Arap, Türkmen'e zarar verecekler. Yangın yerine çevirip, milleti birbirine kırdırıp, günün sonunda da istedikleri gibi bu coğrafyada at oynatacaklar."

- "Hemen harekete geçiyorlar"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ da AK Parti iktidarı döneminde ülkenin gelişmesi noktasında çok büyük hizmetler yapıldığını söyledi.

Bu hizmetlerin engellenmesine yönelik çabaların da olduğunu belirten Dağ, şunları kaydetti:

"Ülkede birçok badireler yaşandı. 2004, 2005'te Sarıkız, Ayışığı darbe planları yaşandı. 2006'da Danıştay saldırısı düzenlendi, bütün suçlamalar hükümetimize, iktidarımıza karşı yapıldı. 2007'de e-bildirge yayınlandı, 2008'de parti kapatma davası açıldı. 2013'te Gezi olayları tertiplendi, 17-25 Aralık süreci yaşandı. Süreçte MİT tırları durdurulması ve bir de 7 Haziran yaşandı. Bütün bunlara baktığımızda aslında bugüne kadar bu iktidara, bu partiye karşı ulus içinde ve uluslararası çok ciddi bir organizasyon yapıldığını çok açık ve net bir şekilde görüyoruz. Çünkü büyüyen, ilerleyen bir Türkiye vardı. Biraz tökezlediğimizde, biraz hükümet kurmakta sıkıntı yaşadığımızda aslında birilerinin neler yapmaya çalıştığını, öz yönetimler ilanlarıyla, şehir içinde çukurlar açarak bunlara nasıl destek verdiklerini hep beraber gördük. Biraz tökezlediğimizde yurt içi ve yurt dışındaki organizasyonlar, uluslararası mekanizmalar harekete geçiyor."

- "Barzani dahil herkesin aklını başına alması lazım"
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nce (IKBY) yapılan gayrimeşru referanduma ilişkin, "Elbette ki Barzani dahil herkesin aklını başına alması lazım. Türkiye'de bugüne kadar bu oyunlara izin vermediğimiz gibi komşu ülkenin bütünlüğünü bozabilecek orada bir yangın çıkartacak, yarın o yangının Türkiye'ye sıçramasına vesile olacak hiçbir şeye izin vermeyeceğiz." dedi.

Arslan, Kültür Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen AK Parti Kars 6. Olağan Merkez İlçe Kongresi'nde, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine değindi.

15 Temmuz'da bazı dış güçlerin maşalarını kullanarak ülkeyi zayıf düşürmeye çalıştığını ifade eden Arslan, ancak bu oyunun tutmadığını söyledi.

Türkiye'nin büyüyerek güçlendiğini ve dünyada söz sahibi olduğunu vurgulayan Arslan, "Türkiye güçleniyor, zaten doğasında liderlik olan Sayın Cumhurbaşkanımızın sözü dünyada daha fazla geçiyor. Cumhurbaşkanımızın her söylediği dünyada karşılık buluyor. Türkiye güçlendikçe daha fazla karşılık bulacak deyip bundan rahatsız olanlar var. Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe dünyadaki ekonomi, ticaret pastasından daha fazla pay alacak diye korkanlar çekinenler var. İşte bu oyunların sebebi bu. Türkiye'nin ekonomisini çökertmeye çalıştılar. Allah'a şükürler olsun 2002 ile karşılaştırdığımızda 4 misli büyümüşüz ama sadece bu sene büyüme rakamları dünyada üçüncü sırada." ifadelerini kullandı.  

- IKBY'deki gayrimeşru referandum

IKBY'de yapılan gayrimeşru referanduma değinen Arslan, şunları kaydetti:

"Şimdi etrafımızı ateş çemberine çevirip o ateş çemberinden, o yangından Türkiye'nin etkilenebilmesi, Türkiye'nin zayıf düşürülmesiyle ilgili oyun oynuyorlar ve oynamaya da devam edecekler. Hiç şüpheniz olmasın onların oyunlarını bozacağız. Baktılar ki burayı bozamıyorlar komşu ülkelerde, Suriye'de insanları birbirine vurdurarak, Irak'ta birbirine vurdurarak en son Kuzey Irak'ta sözde gayrimeşru bir referandum yaptırarak bu bölgede milleti birbirine düşürmek, onun üzerinden de o yangının Türkiye'ye sıçraması için çalışıyorlar.

Elbette ki Barzani dahil herkesin aklını başına alması lazım. Türkiye'de bugüne kadar bu oyunlara izin vermediğimiz gibi komşu ülkenin bütünlüğünü bozabilecek, orada bir yangın çıkartacak, yarın o yangının Türkiye'ye sıçramasına vesile olacak hiçbir şeye izin vermeyeceğiz. Tabi bunu yaparken oradaki mazlum milletlerin özellikle mağdur olmaması, oradaki insanların ezilmemesi, oradaki insanların üzülmemesi birincil hedefimizdir, ana hedefimizdir."

- "Yangın komşunun evini yaktıktan sonra bizim evimizi yakmaya başlar"

Türkiye'nin her daim mazlum ve mağdurların yanında olduğunu belirten Arslan, şöyle devam etti:

"Nasıl ki Arakan'dakileri düşünüyorsak, nasıl ki Somali'dekileri düşünüyorsak onların mağdur olmaması, mazlum olmaması için her türlü imkanı seferber ediyorsak komşuda da zaten yaparız. Niye? Çünkü öbürünü insanlık adına yapıyoruz, İslam adına yapıyoruz, dinimizin bize emrettiği görevleri yerine getirmek, ecdattan aldığımız geleneklerin gereğini yapmak için yapıyoruz. Ama komşuda bunun üstüne gerekçelerimiz var. Niye? Orada yangın çıkarsa yangın komşunun evini yaktıktan sonra bizim evimizi yakmaya başlar. O yüzden yangına yerinde müdahale etmek onunla ilgili tedbirler almak konusunda bugüne kadar üzerimize düşeni yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz."

Arslan, kardeşlik, birlik ve beraberliğin önemine dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Güya Türkiye'deki Kürtlerin hakkını savunuyorlar adı altında 40 yıldır bu millete hep kastettiler, hep şehitler verdirtiler. Baktılar ki beceremiyorlar komşu ülkelerde aynı şeyi yapmaya çalışıyorlar. Orada dertleri milletler değil, orada dertleri o bölgeler üzerinden kargaşa çıkartmak, Türkiye'ye zarar vermek. Bu konuda dün olduğu gibi bugün de yarın da Allah'ın izniyle 80 milyon omuz omuza birlik beraberlik içinde 15 Temmuz'da olduğu gibi millet olma şuuruyla mücadele edeceğiz."

Arslan, konuşmaların ardından AK Parti eski Kars Merkez İlçe Başkanı Yusuf Kaya'ya plaket takdim etti.