UETD'den Alman Seçim Sistemine Eleştiri

UETD'den Alman Seçim Sistemine Eleştiri
Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya, Alman seçim sistemini eleştirerek "Almanya'da yaşayan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin vatandaşları oy kullanma hakkına sahip olmasına rağmen, yıllardır bu ülkede yaşayan, vergisini ödeyen ve diğer sorumluluklarını yerine getiren Türkler oy kullanamıyor." dedi.

Sırakaya, Köln'de UETD Genel Merkezi'nde düzenlenen "Almanya genel seçimleri ve günümüzde Avrupalı Türk toplumunun siyasi katılımı" konulu panelde konuştu.

Sırakaya, 1992'de Maastricht kriterlerine göre yapılmış değişiklikle Almanya'da yerel seçimlerde AB vatandaşlarının da oy kullanmasının mümkün hale getirildiğini ancak AB vatandaşı olmayan ülkelerin vatandaşlarının oy kullanmasının mümkün olmadığını hatırlattı.

Almanya'da yapılan bir araştırmanın büyük şehirlerde yaşayan her 8 kişiden birinin siyasi katılımının yerel düzeyde bile mümkün olmadığını gözler önüne serdiğini belirten Sırakaya, şunları söyledi:

"Örneğin Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yaşayan toplam seçmen sayısı 14 milyon 300 bin kişi, bu seçmenlerden AB vatandaşı olan 447 bin kişi oy kullanabilirken, bir milyon 20 bin insan bu toplumda oy kullanamıyor. Almanya'da yaşayan AB ülkelerinin vatandaşları oy kullanma hakkına sahip olmasına rağmen, yıllardır bu ülkede yaşayan, vergisini ödeyen ve diğer sorumluluklarını yerine getiren Türkler oy kullanamıyor. "

- "Mutlaka sandığa gidin"

Siyasi katılım kültürü oluşturmaya çalışan bireyler olarak mutlaka sandığa gidilmesi gerektiğini ifade eden Sırakaya, sözlerine şöyle devam etti:

"Eşinizin, dostunuzun, komşunuzun elinden tutup sandığa götürün ve seçimlerde mutlaka oyunuzu kullanın. Siyasi katılım olmadan siyasi mücadele olmaz. Siyasi katılım olacak, siyasete dahil olacağız. Sizler siyasete dahil olmazsanız birileri siyasete dahil olur ve o siyasete dahil olan insanlar sizi yönetir. Bıraktığınız alanı birileri doldurur ve o birileri de sizi çok seven insanlar olmaz. İlk oylarımızı verirken bölgemizde Türkiye dostu olduğunu bildiğiniz milletvekili adayı varsa onu desteklemekten çekinmeyin."

Sırakaya, 24 Eylül'de yapılacak genel seçimlerin ardından Almanya'nın Türkiye ile olan ilişkilerin daha sağlam bir zemine oturacağını düşündüklerini, burada yaşayan herkesin siyasete olan ilgisini arttırarak sürdürmesini ümit ettiğini sözlerine ekledi.