UAEA: Çin üretimi basınçlı su reaktörü küresel nükleer enerji için önemli

UAEA: Çin üretimi basınçlı su reaktörü küresel nükleer enerji için önemli

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Yukiya Amano, Çin'in CAP1400 tipi basınçlı su reaktörünü (PWR) başarıyla geliştirdiğine işaret ederek, bunun küresel enerji sektörünün geleceği için büyük önem taşıdığını kaydetti.

Amano dün Viyana'da düzenlenen "Çin'deki nükleer enerji sergisi"ni ziyaret etti. Amano Xinhua haber ajansına verdiği demeçte, Çin ve UAEA arasında nükleer enerji geliştirme, nükleer güvenlik gibi alanlarda geniş işbirliğini yürütmekte olduklarını dile getirdi.

Nisan ayında Beijing'de Çin Nükleer Güvenliği Örnek Merkezi'ni ziyaret ettiğini hatırlatan Amano, bu tesisin kendisine derin izlenim verdiğini, UAEA'nın bu merkez aracılığıyla Çin ile ortak eğitim vermekten mutluluk duyduğunu belirtti.

CAP1400 tasarımcısı Zhen Mingguang, Çin'in kapsamlı nükleer endüstriyel sistemine sahip olduğuna işaret ederek, Çin'in nükleer güvenlik ve ekonomi açısından küresel nükleer enerji sektörüne güçlü destek sağladığını ifade etti. Zhen, CAP1400 tipi basınçlı su reaktörünün ise uluslararası piyasada büyük kapasiteye sahip olduğunu söyledi.