Turizmde Hedef Çin, Numan Kurtulmuş Beijing'de

Turizmde Hedef Çin, Numan Kurtulmuş Beijing'de

 

Türkiye, turizmde başta Çin olmak üzere Uzakdoğu ülkelerini kendisi için hedef pazar olarak belirledi. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, bu bağlamda 4 günlük bir Çin ziyareti gerçekleştiriyor.

Numan Kurtulmuş, ziyaretinin ilk gününde başkent Beijing'de Çin Kültür Bakanı Luo Shugang'la bir araya geldi. Görüşmede, Çin ile Türkiye arasında kültür ve turizm alanlarındaki işbirliği değerlendirildi.

Çin ve Türkiye arasındaki ilişkileri ve işbirliğini güçlendirmek için güçlü bir irade olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, "Turizm alanında işbirliklerimizi güçlendirmeliyiz. Bütün bu işbirliklerini güçlendirecek yumuşak güç, kültür ve turizm alanıdır. Çin'de gelecek yılın 'Türkiye Turizm Yılı' olarak ilan edilmesi Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın en önemli projesidir." diye konuştu.

Kurtulmuş, bu yıl sonuna kadar 200 bin Çinli turistin Türkiye'yi ziyaret etmesini beklediklerini söyleyerek "Fakat bu rakam yeterli değil, bu sayının 1 milyon olmasını istiyoruz." dedi.

"Bizim kültürel, siyasi ve ekonomik ilişkilerimizde benzerliklerimiz var" diyen Kurtulmuş, "Kuşak ve Yol" projesi ile ilişkilerin her alanda gelişmesini beklediğini söyledi.

Görüşmede, Topkapı Sarayı'nda sergilenen porselenleri incelediğini kaydeden Çin Kültür Bakanı Luo, "Çin, porselen ülkesi olarak bilinir ancak ben Topkapı'da sergilenen eserleri Çin'de bile görmedim. Bu eserlerin İpek Yolu'nun izdüşümü olduğunu düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Bakan Luo, gelecek yıl "Türkiye Yılı" olması dolayısıyla büyük bir etkinlik yapacaklarını belirtti.

Görüşme sonrasında Beijing'deki tarihî ve turistik yerleri ziyaret eden Kurtulmuş, başkent temasları kapsamında gazeteciler ve Çinli tur operatörleriyle de bir araya geldi.

"Türkiye, en az Paris, Londra kadar güvenli"

Numan Kurtulmuş, aynı gün Beijing'de Çinli tur operatörleri ve medya temsilcileriyle buluştu. Pazar ve ürün çeşitlendirmesi yaptıklarını söyleyen Kurtulmuş, Çinli turistleri Türkiye'ye beklediklerini, bunun altyapısını oluşturmak için sürekli çaba sarf ettiklerini söyledi.

Numan Kurtulmuş, Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol girişimi kapsamında, kültür ve turizm alanındaki işbirliğinin de önemli olduğunu dile getirdi.

Çinli bir basın mensubunun "Türkiye turistler için güvenli bir ülke mi?" sorusunu yanıtlayan Kurtulmuş, "Türkiye en az Paris, Londra, New York kadar güvenli bir ülkedir. Terör küresel bir beladır, Türkiye'nin güvenli olmadığı iddiası yanlış bir algıdır" yanıtını verdi.

Aynı soruyu yanıtlayan Türkiye'nin Beijing Büyükelçisi Ali Murat Ersoy da "Her yıl 30 milyon turist ağırlıyoruz, bu sayı bile Türkiye'nin güvenli bir ülke olduğunu göstermektedir" dedi.

Kurtulmuş, vatandaşlarla da bir araya geldi

2018 Çin'de Türkiye Turizm Yılı olarak kutlanacak. Türkiye, bu fırsatı değerlendirerek ilk etapta 1 milyon Çinli turist hedefine ulaşmayı planlıyor. Bu hedefin önemli ayaklarından biri ulaşım imkanları.

Mevcut durumda, Çin'in ana kesimindeki 3 ayrı noktadan Türkiye'ye günlük seferleri bulunan Türk Havayolları'nın yıllık yolcu taşıma kapasitesi 380 bin. THY bu sayıyı yukarı çekmek için Çin'de frekans sayısını artırmak istiyor, ancak yetkililer bu konuda çeşitli idari engellerle karşılaştıklarını belirtiyor.

Toplantıya katılan THY temsilcilerinin bu sorunu gündeme getirmesi üzerine, Numan Kurtulmuş bu konuda Çin makamlarıyla gerekli görüşmeleri yapacakları sözünü verdi.

Numan Kurtulmuş, toplantının ardından Çin'de yatırımları bulunan Türk iş adamları ve diğer Türk vatandaşlarıyla da buluştu. Vatandaşlar, başta turizm olmak üzere her alanda karşılaştıkları sorunları ve önerilerini Bakan Kurtulmuş'a iletti.

Kurtulmuş Çin temasları kapsamında bugün Chengdu'ya geçecek ve burada Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) 22. Genel Kurul toplantısına katılacak. Toplantıda, Türkiye'nin örgütün yürütme konseyi üyeliği için talepte bulunulacak.

Bakan Kurtulmuş'un Chengdu'da BMDTÖ Genel Sekreteri Talep Rıfai ve Çin Ulusal Turizm İdaresi Başkanı Li Jizao ile de görüşmesi planlanıyor.