“Trump samimi bir çaba içinde”

“Trump samimi bir çaba içinde”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dönüşü uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile ilgili, "Türkiye ile ABD arasındaki sorunların karşılıklı saygı ve milli çıkarlar temelinde çözümü için Trump samimi bir çaba içinde." dedi.

"Trump'a karşı olan çevrelerin, ilişkilerimizin bozulması için yoğun bir çaba içinde olduğunu ifade etmekte fayda var." diyen Erdoğan, "Patriotları da alabiliriz dedik. Bunu alırken S-400'ü tamamen kaldırma teklifini egemenlik haklarımız üzerinde tasarruf olarak görüyoruz." açıklamasını yaptı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, F-35'ler konusuna da değinerek "Görevlendirmeyi yaptık, temennim odur ki çalışmalar sonunda olumlu netice alırız. Trump'ı yaklaşımlarında olumlu ve yapıcı gördüm." değerlendirmesini paylaştı. 

Erdoğan, ABD ile ilişkiler hakkında, "Görüş ayrılıklarını aşmanın yolu doğru bilgiye dayalı diyalogdur. Bu alandaki çalışmalarımızı ara vermeden sürdüreceğiz." ifadelerini kaydetti. 

"YILMADAN USANMADAN TAKİP EDECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi konusunda ise şu ifadeleri kullandı:

"Adalet Bakanlıkları arasındaki görüşmeler hala devam ediyor, edecek. Yılmadan usanmadan takip edeceğiz. FETÖ'nün yaptıklarıyla ilgili ayrıntılı bir kitabı bütün senatörlere verdik. Döner dönmez tamamını bir set olarak göndereceğiz."