TBMM İç Tüzük Değişiklik Teklifi Komisyonda

TBMM İç Tüzük Değişiklik Teklifi Komisyonda

AK Parti İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın, Anayasa'da yapılan değişikliklere uyum sağlama amacını taşıyan TBMM İç Tüzüğünde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine, TBMM Anayasa Komisyonunda başlandı.

TBMM Anayasa Komisyonu, AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplandı.

Bozdağ, geçmişten günümüze İç Tüzüklerle ve bunlarda yapılan değişikliklerle ilgili bilgiler verdi ve İç Tüzük değişikliğinin her dönem gündeme geldiğini ifade etti.

Teklif üzerinde söz alan TBMM Başkanvekili, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, İç Tüzüğün, Anayasa'ya uygun hale getirilmesi gerektiğini belirtti.

Teklifin, kelime ve kavram değişiklikleriyle uygulama değişikliklerini kapsadığını vurgulayan Şentop, yeni sistemin işleyişinde yasama çalışmalarına katkı sağlayacak düzenlemelerin de teklifte yer aldığını aktardı.

Daha önce kaldırılmış olan bazı mevzuatların da İç Tüzük'ten çıkarıldığını anlatan Şentop, "Teklif, hem Anayasa'ya uyum bakamından Meclis'in çalışmalarını kolaylaştıracak hem de İç Tüzüğü yeni sisteme uyumlu hale getirecektir." dedi.