Tansuo-1 Keşif Gemisi Sanya'ya Döndü

Tansuo-1 Keşif Gemisi Sanya'ya Döndü

Çin Bilimler Akademisi Haidou derin deniz araştırma ekibi, Mariana Çukuru'ndaki 54 günlük keşif gezisini tamamladıktan sonra Sanya'ya döndü.

Çin Bilimler Akademisi Üniversitesi, Çin Bilimler Akademisi Shenyang Otomasyon Enstitüsü, Güney Çin Denizi Araştırma Merkezi dâhil 9 kurumdan 59 üyenin oluşturduğu araştırma ekibi, 24 Ağustos'ta Sanya'dan ayrılarak 54 günlük bilimsel keşif yolculuğuna çıkmıştı.

Keşif gezisinde derin denizlerde kullanılacak sualtı araçları ve teknolojileri denenip jeofizik, deniz jeolojisi, yer kimyası, deniz biyolojisi ve okyanus fiziği gibi bilim alanlarına odaklanılırken, Mariana Çukuru'ndaki 87 istasyonda 504 kilometrelik derinlik ölçme işlemi tamamlandı.

Üyeler ayrıca kendi geliştirdikleri bir dizi derin deniz aracını da test etti. Bu araçlardan okyanusun 7 bin metre derinine yerleştirilen 2 adet "Haiyi (Deniz Kanadı)" adlı sualtı planörü 26 gün boyunca toplam 1448 kilometre uçtu. Haiyi, bu misyonu ile dünyada 7 bin metre derinlikte uzun vadede kesintisiz ve istikrarlı olarak çalışan tek sualtı planörü oldu.

Haiyi haricinde "Haijiao" adlı su altı aracı da test edildi. 26 gün boyunca Mariana Çukuru'nda kalan Haijiao, hâlihazırda dünyada derin denizlerde tek seferde en uzun süre çalışan lander oldu.